Весняні досліди для дітей. Кругообіг води в природі. Конспект для старшого дошкільного віку по дослідно-експериментальної діяльності «Кругообіг води в природі

Конспект інтегрованого заняття з ознайомлення дітей з неживою природою в середній групі дитячого садка, тема: «Чудові крапельки»

Цілі заняття:

Уточнювати і розширювати знання дітей про воду, її властивості та значення для життя і здоров'я.
Ознайомити дітей з поняттям «круговорот води в природі», способах очищення води, з умінням води працювати на благо людини.
Удосконалювати навички проведення дослідів і експериментів.
Ввести в активний словник дітей слова: прісний, круговорот, фільтр.
Розвивати спостережливість, вміння висувати гіпотези і робити висновки з результатів спостережень і проведення дослідів і експериментів.
Розвивати слухове і зорове увагу, дрібну і загальну моторику.
Ознайомити дітей з віршами, загадкою і приказкою про воду.
Формувати свідоме ставлення до свого здоров'я.
Удосконалювати вміння рівномірно зафарбовувати зображення пензликом.
Виховувати допитливість, дбайливе ставлення до води.

устаткування:

Хмара з пінопласту з прикріпленими до нього на волосіні крапельками.
Глобус.
Картинка-фон «круговорот води в природі», кольорові силуетні картинки сонця, крапельки, хмари.
Відро. Глечик.
Ножиці.
Термос з окропом. Дзеркальця.
Аудіо та картинки: «Струмок», «Море», «Водоспад», «Дощ», музика-фон для малювання та динамічної паузи.
Картинки: «пароплав», «гідроелектростанція», «риболовецьке судно».
Водяний млин.
Ємності з водою, піпетки, камені, пластмасові кубики, ємності з піском і грунтом.
Водні розмальовки, кисті, нерозливайки з водою.
Склянки з водою, ложечки, порожні банки з тканиною, замість кришки.

Попередня робота:

Екскурсія на харчоблок, спостереження за фільтрами.
Проведення дослідів «Дізнаємося, яка вода», «Агрегатні стани води», «Розчинність речовин у воді».
Читання казки «Два струмка».
Малювання в техніці «по-мокрому», малювання піпеткою «Роса».
Спостереження за водою в природі (дощ, туман, сніг, лід, іній, бурульки, калюжі, море).
Розгляд картин «Повінь», «Град», «Пустеля» із серії «Розповімо дітям про природу»

Хід заняття:

Хлопці, сьогодні у нас не просте заняття. Ми знову попрацюємо в «Лабораторії чомучок». нас чекають цікаві досліди і відкриття. Ви готові?

Гра-привітання «Наші розумні головки»

Наші розумні головки
Думатимуть багато, спритно.
Вушка будуть слухати,
Ротик чітко говорити.
Ручки попрацюють,
Ніжки потопають.
Спинки випрямляються,
Один одному посміхаємося.

Сюрпризний момент «Хмарка з крапельками»

Закрийте очі і приготуйтеся познайомитися з головним героєм нашого заняття в «Лабораторії чомучок». (Звучить тиха музика, вноситься хмара з крапельками).

З гори збігаючи без праці,
Вона гримить, як грім.
У морозний день вона тверда -
Рубі хоч сокирою!
Нагрій її - і до небес
Вона злетить тоді.
Тепер будь-який відповість нам:
Звуть її - ... (вода).

Сьогодні чудові крапельки пограють з нами, навчать нас нового і цікавого. А ті діти, які будуть особливо старанні і активні, зможуть зрізати чудові крапельки і складати в цей глечик.

1. Капелька ощадлива

Капелька перша - крапелька ощадлива. Вона принесла вам ось цей предмет. (Показ глобуса). Чи знайомий вам цей предмет? Як він називається? Це глобус - так виглядає наша планета Земля зменшена у багато-багато разів.

Синій колір на глобусі означає ... що? Воду. Як по-вашому, чи багато води на нашій планеті? Багато. Давайте покрутив глобус швидко-швидко. Здається, що вся планета синього кольору - покрита водою. Дійсно, на Землі дуже багато води. Але майже вся вона в морях і океанах, а значить яка на смак? Солона. Годиться солона вода для пиття? Ні, солона вода не придатна для пиття.

Чи не солоної - прісної води на нашій планеті не багато. Є на землі місця, де людям не вистачає прісної води. Саме тому не можна даремно її лити. Прісну воду, потрібно берегти.
Зараз ми підемо в умивальну кімнату і підготуємо все для експерименту «Бережіть воду».

Експеримент «Бережіть воду»

Діти відкривають кран з водою, а потім закривають його не до кінця.

Чи багато води ллється зараз з крана марно? Мало. Давайте підставимо відерце під цю тонку цівку крапельок і подивимося, скільки води набереться в відрі до кінця нашого заняття.

2. Капелька вчена

Капелька друга - вчений крапелька хоче познайомити вас з тим, як вода подорожує.

Дидактичне вправу «Кругообіг води в природі»

Вода надходить в наші будинки по трубах з річок та озер. Для чого ми використовуємо воду?
Для пиття і приготування їжі, миємося водою, стираємо в воді, прибираємо, поливаємо рослини. Багато води потрібно для цього? Багато. Як же виходить, що люди до сих пір не використовували всю воду, чому вода не закінчується? Про це і розповість вам вчена крапелька.

Покладіть перед собою картинки. Візьміть крапельку і покладіть її в річку.

Кожен день сходить на небі сонце. Покладіть на картинку сонце. Сонце нагріває воду в річках і морях. Вода нагрівається.
Ось в цей термос я налила підігріту воду. Давайте відкриємо кришку і подивимося, що відбувається з нагрітою водою.

Вихователь відкриває термос, з нього піднімається пара.

У що перетворюється вода при нагріванні? У пар. Куди рухається пар? Вгору.

Термос закривається.

Ось так і наша крапелька нагрілася і піднялася вгору у вигляді пари. Перемістіть крапельку на небо і покладіть на хмару.

На небі крапелька охолола. Тому що, чим вище від землі, тим холодніше стає повітря.

Давайте ще раз відкриємо термос і докладемо до виходить з нього пару дзеркало. Дамо охолонути. Подивіться, на що перетворився пар, що потрапив на дзеркало, після того, як охолов? У воду.
Ось і на зображенні, остившая крапелька знову стала водою. Але ж вона не одна потрапила на небо - з нею ще багато її сестер-крапельок. І стало хмарка важкої дощової хмарою. Накрийте хмара хмарою. Незабаром з хмари пішов дощ, під час якого наша крапелька разом зі своїми сестрами впала на землю. Перемістіть крапельку на землю.

Крапельки дождинки потрапляють на землю і стікають в річки і моря. Так вода відновлює свій шлях. Починає свій шлях заново, нагрівається і піднімаючись вгору у вигляді пари. Ось цей шлях води називають «круговорот води в природі». По колу обертається - круговорот. Давайте повторимо і постараємося запам'ятати ці слова «круговорот води в природі».

3. Капелька звучить

Дидактична гра і гімнастика для очей «Пісні води»

На офтальмотренажерах під стелею в кутках кімнати висять картинки «Струмок», «Море», «Водоспад», «Дощ». Діти слухають аудіозаписи зі звучанням води в струмку, море, водоспаді, дощі і, повертаючи голову, відшукують очима, картинку, відповідну звуків.

З висоти великої зриваючись,
Грізно водоспад реве
І, об каміння розбиваючись,
Білій піною встає.

Шириною широко,
Глибиною глибоко,
День і ніч
Про берег б'ється.

Струмок біжить по гірських схилах,
Тараторячи сам з собою,
І в густій \u200b\u200bтраві зеленій
Ховає хвостик блакитний.

Мочить гай, ліс і луг,
Місто, будинок і все навколо!
Хмар і хмар - він вождь!
Поливає землю дощ.

4. Краплинка трудівниця

Вода не тільки поїть і миє. Вода вміє працювати, приносити користь.
Вода найширша, найзручніша дорога. За незліченним річках, океанах, морях день і ніч пливуть кораблі - перевозять важкі вантажі і пасажирів. (Показ картинки).


Вода не тільки всіх напуває, вона ще й годує. Моря, океани вдень і вночі борознять тисячі великих і малих риболовних суден, які ловлять рибу. (Показ картинки).

Спостереження за водяним млином

Діти ллють воду на водяний млин і розглядають принцип її роботи.

Ось так вода працює на гідроелектростанціях - крутить великі турбіни і допомагає видобуває електричний струм, завдяки якому в наших будинках є світло і працюють електроприлади.
(Показ картинки).

5. Капелька цікава

А ця крапелька дуже цікава. Вона хоче дізнатися, що вам відомо про воду.
- Яка буває вода? Підберіть слова, які відповідають на питання «яка вода?». (Солона, прісна, гаряча, холодна, чиста, брудна, морська, річкова, солодка, газована).
- У якому вигляді буває вода? Рідка, тверда (сніг, лід, град), газоподібна (пар).
- Який смак у води? У води немає смаку.
- Який у води запах? У води немає запаху.
- Якого кольору вода? Безбарвна, прозора.
- Якої форми вода? Вода приймає форму того предмета, в який її налили.

6. Капелька грайлива

Динамічна пауза «Хмарка і крапельки»

Я ваша мама-хмаринка,
А ви мої - крапельки-дітки,
Нехай хмара вас подружить,
А вітер веселий закрутить.
В хоровод скоріше вставайте,
І зі мною повторюйте:
Ми будемо весело крокувати і посміхатися!
Руками сонечку махати і нахилятися,
Щоб рослини полити і тварин напоїти!
Землю ми умиємо самі і повернемося до хмаринці-мамі.

7. Капелька цілюща

Є така приказка: «Де вода - там життя». Вода потрібна для життя всім.
Під час дощу п'ють і вмиваються наші зелені друзі - дерева. Пити і купатися повинні звірі й птахи. Людині не прожити без води.

Що станеться з нашими кімнатними рослинами, якщо ми перестанемо їх поливати? Зів'януть і загинуть. А якою стане наша групова кімната, якщо у нас не буде води, щоб вимити підлогу? Кімната стане брудною. А якщо ми перестанемо мити руки? Чи можемо захворіти від брудних рук. А якщо людина не буде пити, то не зможе прожити без води більше трьох днів.

Ні вмитися, ні напитися без води.
Листику не розпустить без води.
Без води прожити не можуть птах, звір і людина.
І тому завжди всім скрізь потрібна вода!
Ви запам'ятали приказку? «Де вода - там життя!»

8. Капелька дослідниця

А ця крапелька пропонує вам досліджувати, як вода всмоктується різними речовинами.

Дітям пропонується за допомогою піпетки капнути водою на камінь, на ємності з піском і грунтом, пластмасовий кубик, потім досліджувати отримані результати і зробити висновок, які речовини вбирають воду, а які не вбирають.

9. Капелька чистюля

Спостереження за фільтрами

На жаль в трубах, які несуть нам воду, вода не дуже чиста. Але люди придумали, як очистити воду. Згадайте нашу екскурсію на кухню, як там очищають воду? За допомогою великих фільтрів. Скільки фільтрів ви бачили на кухні? Три фільтра - спочатку вода потрапляє в перший фільтр і там очищається, потім очищається ще раз у другому фільтрі, ще раз очищається в третьому фільтрі і тільки після цього потрапляє в каструлі.
Багато в нашому дитячому садку дітей і дорослих? Багато. А скільки води потрібно для всіх? Потрібно багато води. Тому фільтри на кухні якого розміру? У нашому дитячому садку багато дітей, води для них потрібно багато, ось і фільтри на кухні стоять великі.
А чи є фільтри у вас вдома? Вдома у багатьох з вас є фільтри поменше. Ось такі, наприклад. (Показ глека фільтра). У родині людей набагато менше, ніж в садку. Ось і фільтри поменше. Вода потрапляє в цей глечик, проходить через цю посудину з фільтрами і випливає очищена. А вся грязь залишається всередині цієї судини. Коли він забруднюється, його міняють на новий, чистий.

Досвід «Фільтрування води»

Зараз ми спробуємо самі очистити воду за допомогою фільтра.

У склянку з водою додайте пісок і перемішайте. Який стала вода? Вода стала каламутною. Спробуємо очистити воду за допомогою найпростішого фільтра - ганчірочки з тканини. Перелийте в порожню банку через тканину каламутну воду. Яка вода потрапила в стакан? Чистий, які не каламутна, а прозора.
Висновок: пісок залишився на тканині, а в стакан потрапила очищена від нього вода. Тканина стала фільтром для очищення каламутній забрудненої води.

10. Капелька художниця

Ви вже малювали аквареллю - водяний фарбою, малювали в техніці «по мокрому». А сьогодні ви помалюєте взагалі без фарби - звичайною водою закрасите чарівні картинки. А чарівні вони тому, що від звичайної води стануть кольоровими.

малювання водою

Діти зафарбовують мокрою кистю водну розмальовку.

А зараз крапелька ощадлива нагадує нам, що пора подивитися, чи багато води набралося в цебрі? Подивіться, з маленьких крапельок набралося ціле відро води. Ось скільки води пропало б даремно.

Звичайно, ця вода у відрі не пропаде. Для чого її можна використовувати? Пропонуйте. для поливу кімнатних рослин, Віддати няні для прибирання або миття посуду, використовувати для малювання.

Крапельки-чарівниці в річки збираються,
Напоїти всю Землю-Матінку стараються.
Всім потрібна водиця - і птахам, і травинкам,
Ходять до водопою звірі по стежках.
А дітлахам малим водичка всіх потрібніше -
З нею ми ростемо, з нею здоровя.
Знаємо ми тепер, як воду поберегти -
Просто так з крана вона не буде текти!
Є у нас сантехнік, він стежить завжди,
Щоб ніде не капала чудова вода.
Бережіть воду, воду бережіть!

Дегустація чистої води

Поки діти розглядали відро з набігла водою, графин з крапельками змінюють на графин з чистою питною водою. Дітям пропонується попити води.

Програмне зміст: Закріпити уявлення дітей про властивості води; розширювати уявлення про властивості води і повітря (розширюється при нагріванні і стискається при охолодженні). Формувати у дітей доступні знання про кругообіг води в природі. розвивати пізнавальний інтерес дитини в процесі експериментування. Вчити дітей перевіряти свої спостереження, ставлячи досліди. Активізувати словник дітей, зв'язне мовлення.

попередня робота: читання літератури: Л.Л.Сікорук «Філька для малюків», розглядання енциклопедії для дошкільнят, «Світ навколо нас».

устаткування: картинка з зображенням повітряної кулі, Пластикова пляшка, повітряна кулька, глобус, картинки із зображенням річки, озера, моря, дзеркало, термос, миски, стакани, ложки, формочки, лійки, картки - схеми, стрічки, воронки, ватяні диски, цукор, молоко.

хід НСД

вихователь: Діти ви любите подорожувати? На чому можна відправитися в подорож? (Відповіді дітей). Пропоную сьогодні скористатися повітряною кулею. Ви не проти? Нам в дорозі потрібен важливий помічник. Про нього йдеться в загадці:

Через ніс проходить в груди

І назад прямує.

Невидимка він, і все ж

Без нього ми жити не можемо. (Повітря).

(Відкриваю зображення повітряної кулі).

вихователь: Скажіть: навіщо під кулею розташована пальник? (Припущення дітей). Зараз ми з вами дізнаємося, що відбувається з повітрям, коли його нагрівають.

Досвід 1. Порожній повітряну кульку надіти на шийку пластикової пляшки. Потримати її протягом однієї хвилини в гарячій воді.

вихователь: Що ви бачите? (Шарик надувається). Це відбувається тому, що повітря в пляшці нагрівається, розширюється і заповнює кульку, і він надувається. (Ставлю пляшку з кулькою в холодну воду).

вихователь: Що ви бачите? (Шарик здувається). Як ви думаєте, чому так відбувається? (Припущення дітей). Отже, повітря при охолодженні стискається і виходить з кульки - він здувається. Висновок: При нагріванні повітря розширюється і заповнює кулю. Коли пальник вимикається, повітря поступово охолоджується і стискається - куля здувається.

вихователь: Вирушаємо в політ. Займіть місця. Подивіться на глобус. Так виглядає наша Земля з космосу. Що на глобусі позначено синім кольором? (Вода). Так, це вода вона покриває 3/4 землі. Вода джерело життя на землі. Вона чує, відчуває, запам'ятовує. Кому і для чого потрібна вода? (Діти показують картинки і розповідають).

вихователь: І, правда, без води життя уявити складно. Увага! Ось ми і прилетіли! (Діти виходять). Хлопці, куди ж ми потрапили? (Висять картинки із зображенням річки, озера, моря). Як ви думаєте? Це, яке - то водне царство. (Розглядаємо картинки). Підходимо до плакату «Кругообіг води в природі». (Розглядаємо його). Вода в природі знаходиться в постійному русі знизу вгору, зверху - вниз: на землі вона нагрівається і, перетворюючись на пару, піднімається вгору, високо над землею вона охолоджується, знову стає водою і повертається на землю у вигляді дощу, снігу, граду.

вихователь: Хлопці, як ви думаєте, як можна назвати людей які роблять різні наукові відкриття? Як вони це роблять? (Шляхом дослідів і експериментів). Як називається місце, де вчені проводять свої експерименти? (Лабораторія). Я хочу вам запропонувати помріяти. Уявіть собі, що ви теж вчені і хочете перевірити свої здогади. Для цього вам доведеться провести кілька дослідів. Я запрошую вас в нашу лабораторію. Як ви думаєте, як повинні поводитися вчені при виконанні дослідів?

Правила безпечної поведінки:

  1. Чи не штовхай сусіда під час роботи.
  2. Спочатку подивися, потім повтори.
  3. Прибери і на місце поклади.
  4. З гарячою водою будь обережний.

Досвід 2. Перелити воду зі склянки в склянку. Що робить вода? (Перетікає). Перекинути формочку з піском. Що з ним відбувається? Він лягає гіркою. Як ви думаєте, пісок - це рідина?

висновок: Значить, вода - рідка, пісок - сипучий. Покажіть, на картці - схемою, що вода - це рідина.

Хлопці, як ви думаєте, що можна сказати про колір води. Давайте переконаємося, що вода безбарвна. Два однакових склянки: в одному вода, в іншому - молоко. Поставити на картинку стакан з водою і склянку з молоком. Вихователь: Вам видно, що намальовано на картинці? (Там, де вода, видно, а де молоко - немає).

висновок: Вода - прозора, а молоко немає.

Хлопці, візьміть стакан з чистою водою і понюхайте її. Чи має вода запах?

висновок: Вода - не має запаху.

Досвід 3. У склянку покласти ложку цукру, розмішати. Що сталося? (Розчинився).

висновок: Вода є розчинником для деяких речовин.

Досвід 4. Розлийте воду з різних судинах. Яку форму прийняла вода? (Форму того посуду, в яку її налили).

Досвід 5. Що відбувається з водою, якщо її сильно нагріти і довести до кипіння. Давайте подивимося. У мене на столі стоїть термос. Вода в ньому гаряча. Я відкриваю термос. Що ви бачите? (Пар). Вода перетворюється в газ, який називається парою. Він поширюється по всьому приміщенню. Але чому ми не відчуваємо його запаху? (Відповідь). Покажіть, картку - схему. А зараз я накрию ємність дзеркалом. Скажіть, що ми бачимо? (Відповіді). Правильно. Зараз вода не кипить, пар остигає і знову перетворюється в воду. Ця зміна називається конденсацією.

висновок: Вода може змінювати свій стан при охолодженні і нагріванні, але може і знову перетворитися в воду.

гра: Хлопці, скажіть, звідки починається струмок? (Відповіді дітей). Правильно, струмочок починається з джерельця, який з'являється з-під землі, багато струмочків з'єднується, що ж виходить? Зробимо свій джерельце з стрічок. (Діти під музику з'єднують руки зі стрічками, утворюючи джерельце. Далі зі стрічок моделюють струмочок, річку, озеро, хвилі на воді).

Хлопці, а що змінюється, коли змінюються пори року? (Навколишня температура).

Яка пора року скоро настане? (Зима). Якщо температура знижується, як ви думаєте, що станеться з водою? (Вода стане твердою, її температура опуститься нижче нуля.) Покажіть картки - схеми.

висновок: Так, вода замерзає: перетворюється в тверду речовину - лід. Сніг і лід - це теж вода, тільки в твердому стані.

Візьміть кубик льоду в руку. Що ви відчуваєте?

Хлопці, я часто бачу взимку, як багато дітей беруть сніг в рот. Чи можна це робити? (Ні). Чому? (Відповіді дітей). Давайте з вами досвідченим шляхом з'ясуємо, чистий чи сніг на вулиці?

Досвід 6.візьмемо талу воду, Яка залишилася після танення снігу, і будемо наливати її в воронку з фільтром. Яка вода була в тарілочці? (Брудна). Який став фільтр?

вихователь: Запам'ятайте, діти: пробувати сніг не можна, тому що він брудний і тому, що горло захворіти може від холодного.

Хлопці, ми сьогодні багато дізналися про воду. Давайте згадаємо, в яких трьох станах може перебувати вода? Вода дає нам життя. Але не вся вода годиться для пиття людині і тваринам. У морях вода солона, а в річках і озерах - прісна. Ми п'ємо прісну воду. Але прісної води менше, тому її потрібно берегти. Як можна берегти воду? (Відповіді).

Людина! Запам'ятай назавжди:

Символ життя на Землі - вода!

Заощаджуй її і бережи

Адже ми на планеті не одні!

вихователь: Нам пора повертатися в дитячий сад. Займаємо місця. Поки ми будемо летіти назад, давайте скажемо слова подяки воді. Пам'ятайте: все, що ви говорите, до вас повернеться. Ось ми і прилетіли в дитячий сад. Приземляємося.

Вихователь МКДОУ №16 «Сонечко»,

Ленінградська область, м Лодєйне Поле,Росія

Казка про пригоду маленької крапельки і проводимо досвід про рух води в природі

-

НАУКОВИЙ ДОСВІД ДЛЯ ДІТЕЙ "Кругообіг води В ПАКЕТІ"


1. Нам потрібні один пакет на «блискавки», вода, харчовий барвник синього кольору, зайві руки і трохи фантазії.

2. Подкрасьте невелику кількість води, капнув в неї 4-5 крапель синього харчового барвника.

3. Для більшої правдоподібності на пакеті можна намалювати хмарки і хвилі, а потім залити підфарбовану воду.

4. Після потрібно щільно запечатати пакет і за допомогою липкої стрічки приклеїти його до вікна. Результату доведеться трохи почекати, але воно того варте. Тепер у вас є власна погода в домі. І ваші діти зможуть спостерігати, як дощ ллється прямо в маленьке море.

викриття фокуса

Так як Земля має обмежену кількість води, на ній існує таке явище, як круговорот води в природі. під теплим сонячним світлом вода в пакеті випаровується, перетворюючись на пару. Охолоджуючись нагорі, вона знову приймає рідку форму і падає у вигляді опадів. За цим явищем в пакеті можна спостерігати кілька днів. У природі це явище нескінченно

Лілія Абрамкіна
Бесіда: «Вода навколо нас. Кругообіг води в природі ».

бесіда« Вода навколо нас. Кругообіг води в природі».

мета: Звернути увагу дітей на значення води в нашому житті, Показати, де, в якому вигляді існує вода в навколишньому середовищу , Розповісти, що крапельки води в природі«Ходять», Рухаються по колу.

рухлива гра «Ходять крапельки по колу» .

мета: Дати дітям перші елементарні знання про кругообігу води в природі.

розвиваюче середовище: Глобус, картини із зображенням річки, озера, моря; схема кругообігу води в природі, Запис музики Е. Маріконе "Краплі дощу", Трафарети рибок, олівці, ножиці.

Хід заняття.

Привіт, хлопці! Мене звуть Лілія Володимирівна, я хочу з вами познайомитися. Я буду підходити до вас, а ви покладете на мою долоню свою долоньку і назвіть своє ім'я.

Ось ми і познайомилися, які теплі у вас долоньки, я думаю нам буде приємно разом спілкуватися.

Читає вірш Н. Рижової:

Ви чули про воду?

Кажуть вона всюди!

В калюжі, в море, в океані

І в водопровідному крані,

Як бурулька замерзає,

У ліс туманом заповзає,

На плиті у нас кипить

Пором чайника шипить.

Без неї нам не вмитися,

Чи не наїстися, не напитися!

Смію вам я доповісти:

Без неї нам не прожити!

Ось це так! яка важлива

яка потрібна вода!

«Подорож по глобусу»

В. Скажіть, кому і для чого вона потрібна?

Д. Людині, тваринам, рослинам.

В. Цікаво чи багато води на нашій планеті? Давайте подивимося на глобус. Знаєте, що таке глобус?

Д. Відповідають.

В .: Глобус - це модель земної кулі, Так з космосу виглядає наша планета Земля.

В .: Що на глобусі позначено блакитним кольором?

Д .: вода.

В .: Які кольори ви ще бачите?

Д .: Зелений, коричневий, жовтий.

В .: Що позначено цими квітами?

Д .: Гори, ліси, пустелі.

Вихователь швидко крутить глобус і запитує: Якого кольору на глобусі більше? Як ви думаєте, що це значить?

Д .: Значить, що води більше.

В .: Так, ще в давнину, коли люди навчилися будувати кораблі і стали плавати на них по морях і океанах, то дізналися, що суші набагато менше, ніж, води і ми з вами в цьому переконалися.

А ви знаєте, що в морях і океанах вода солона? А можна вживати морську солону воду для пиття?

В. Звичайно, немає. Але подивіться як багато солоної води на нашій планеті! Комусь же, вона напевно потрібна. Як ви думаєте, кому?

Д. морським мешканцям, Людям для плавання і ін.

В. Чи можуть люди, тварини, що населяють Землю пити воду з моря, океану?

В. А яку воду можна пити людям, тваринам?

Д. несолоним, прісну.

В. Звідки береться прісна вода.

Д. З джерел, потічків, річок і озер.

В. А як же народжується річка? Хочете дізнатися?

Моделювання річки.

Проходьте все за мною до столу. Подивіться скільки тут смужок тканини різної довжини і ширини.

Подумайте, з якої смужки тканини ми викладемо велику річку?

Д. З широкою. (Викладають)

В .: Ось ця широка і довга смужка тканини - головна річка. А що ж будуть позначати ось ці вузькі блакитні стрічки?

Д .: Маленькі річки і потічки.

В .: Розмістіть їх так, щоб струмочки впадали в більшу річку. (Викладають).

В .: Хто тепер розповість, як народжується велика річка?

Д .: Струмочки і маленькі річки впадають в одну головну річку.

Ми з вами зробили модель річки, тепер ви знаєте як народжується велика річка. Проходьте на свої місця.

В .: Ми з вами дізналися, що велика ріка утворюється з безлічі маленьких річок і потічків. Хлопці, подумайте і скажіть:

А як ще може вода в річку потрапити?

Д .: Коли йде дощ, тане сніг і т. Д.

В .: А зараз я розповім вам про один цікавий законі природи, називається він: « Кругообіг води в природі» .

Кругообіг води в природі.

Вихователь показує схему кругообігу води в природі, Розповідає, що крапельки води в природі«Ходять», Рухаються по колу, Пояснює як це відбувається. Коли йде дощик, крапельки води падають на землю. Крапельок багато, на землі виходять калюжі, струмочки. Течуть струмочки і потрапляють в річку, річка тече в море. У морі води багато, Багато. Коли сонечко гріє вода випаровується, Перетворюється на пару. Пара піднімається вгору і виходять хмари, вітер дме - хмари пливуть по небу. Там, угорі холодно, крапельки води стають більше, Важче, хмари перетворюються в хмаринки. Коли крапельки стають зовсім великі і важкі вони падають вниз. Багато, багато крапельок падає вниз, виходить дощик, дощик йде, виходять калюжі .... і все починається спочатку. (Жестом показати «так по колу рухається вода в природі, виходить кругообіг». Давайте разом скажімо: - Кругообіг води в природі.

рухлива гра «Ходять крапельки по колу» .

Одягнути дітям ободкі- крапельки.

Вихователь каже, що вона - мама Хмаринка, а хлопці - її дітки Крапельки і їм пора вирушати в дорогу. (Звучить музика, що нагадує звуки дощу). Крапельки стрибають, розбігаються, танцюють. Мама Хмарка підказує що їм робити.

«Полетіли Крапельки на землю ... Пострибали, пограли. Нудно їм стало поодинці стрибати. Зібралися вони парами і потекли маленькими веселими струмочками. (Крапельки складають струмочки - пари, взявшись за руки). Зустрілися струмочки і стали великою річкою (Струмочки з'єднуються в один ланцюжок). Пливуть Крапельки в великій річці, Подорожують. Текла, текла річка і потрапила в великий океан (діти перебудовуються в великий хоровод і рухаються по колу). Плавали, плавали Крапельки в океані, втомилися, вирішили відпочити, (діти присідають, а потім згадали, що мама Хмарка карала їм додому повернутися. А тут якраз сонечко пригріло. Стали Крапельки легкими, потягнулися вгору (Присіли Крапельки піднімаються, піднімають руки вгору). Випарувалися вони під променями сонечка, повернулися на небо, до мами Хмарка. Молодці, Крапельки, добре себе вели, перехожим за коміри не лізли, що не бризкалися. Тепер з мамою побудьте, вона без вас скучила.

Діти сідають на місця.

Експериментальна діяльність.

Хлопці, а тепер подивіться: Перед вами дві ємності з водою. Скажіть: вода в них однакова?

Д .: Ні. В одній ємності вода чиста, А в іншій брудна.

В .: А яку воду ви хотіли б випити - цю, або цю?

Д .: Ось цю.

В .: А чому?

Д .: Тому, що воду треба пити чисту.

В .: А давайте спробуємо очистити брудну воду і подивитися, що ж робить воду такою брудною? Для цього візьмемо воронку, вкладемо в неї спеціальний папір і почнемо пропускати воду через цю воронку. Подивіться, що у нас виходить.

Д .: Вода стала чистою.

В .: А що стало з папером?

Д .: Вона стала брудною.

В. Як ви думаєте, звідки стільки бруду в річковій воді?

Д. Люди кидають сміття в річку, миють машини.

В .: Хлопці, а як ви думаєте, в якій воді добре живеться її мешканцям?

Д. У чистій, світлій.

В .: Так, в тій, в яку не кидають сміття, не миють машини, не зливають брудні відходи заводи. У вашому селищі є річка або озеро? А ви як бережете свою річку?

Д .: Відповідають.

В. Молодці, дбаєте про свою річці, добре живеться в ній рибкам! А давайте зробимо рибок для нашої річки, яку ми моделювали. У вас на столі є рибки з картону, олівці. Домальовуйте деталі, намагайтеся робити все акуратно, тоді рибки вийдуть у вас красиві.

Самостійна діяльність дітей. Індивідуальна допомога вихователя.

Після закінчення роботи вихователь з дітьми прикріплюють рибок.

Подивіться, яка у нас вийшла річка, скільки в ній рибок, вони такі красиві.

8. Підсумок заняття.

Хлопці, про що ми з вами сьогодні говорили?

Що цікавого ви дізналися?

Що сподобалося вам на занятті?

В природі подорожує вода

Вона не зникає ніколи!

То в сніг перетвориться, то в лід,

Розтане і знову в похід!

По гірських вершин,

За сніжним долинах,

Раптом в небо взовьyoтся,

Дощем обернеться.

навколо озирніться,

В природу вдивіться!

Вас оточує всюди і завжди -

Наша супутниця -

Чарівниця ... (Хором) вода

Хлопці, ви молодці, дуже добре займалися, правильно відповідали на питання, намалювали чудових рибок. Дякую вам за активну, зацікавлену роботу на занятті.

Освітня область:пізнання.

Вид дитячої діяльності:пізнавально-дослідне.

Тип безпосередньо-освітньої діяльності:інтегрована.

Вікова група:діти старшого дошкільного віку.

Програмне зміст:

Освітні завдання:
- Ознайомити дітей з кругообігом води в природі.
- Закріпити знання дітей про властивості води.
- Розвивати у дітей здатність спостерігати, будувати речення, пропонувати способи їх перевірки, робити висновки.
- Виховувати почуття емпатії до рідної природи.

Розвиваючі завдання: розвивати спостережливість, логічне мислення, Пізнавальний інтерес дітей в процесі експериментування.

Виховні завдання: виховати акуратність при проведенні експериментів, дружні взаємини між дітьми, звичку спільно займатися.
Виховувати почуття емпатії до рідної природи.

Словникова робота: пояснити дітям поняття «випарувалася», «товста», «круговорот».

Індивідуальна робота: Активізувати малоактивних дітей Поліну М., Костю С., Аню М. формувати наявні у них ідеї і уявлення, передбачувані здогади, гіпотези.

попередня робота: Розучування фізкультхвилинки, народних висловів про воду, читання оповідань і казок про воду, розгляд ілюстрацій і перегляд слайдів «Кругообіг води», відгадування загадок.

Устаткування і матеріали:для кожної дитини баночки баночки різної форми, листи паперу, фломастери, мірні стаканчики, вода, молоко, блюдце, чайник з гарячою водою, схема «Кругообіг води», лупи за кількістю дітей, блюдце з талою водою, термос, серветки, чашки, ложки .

література:
1. Від народження до школи: Приблизна основна загальноосвітня програма дошкільної освіти / Під ред. Н. С. Веракси, Т. С. Комарової, М. А. Васильєвої. - Москва: Мозаїка-синтез, 2010. - 235 с.
2. Рижова М. А. Наш будинок - природа. - Москва, 2001. - 115 с.
3. Савенков А. Н. Дитяче дослідження як метод навчання старших дошкільників - Москва, 2007. - 211 с.

Методичні прийоми:
- розповідь вихователя про воду;
- використання мультимедіа;
- питання до дітей;
- сюрпризні моменти;
- розповідь дитини за схемою «Кругообіг води в природі»;
- розповідь про значення води;
- дослідно-експериментальна діяльність;
- художнє слово (загадки);
-фізкультмінутка під музичний супровід «Подорож крапельки»;
- аналіз.

Інтеграція з освітніми областями:
«Труд» (розділ «Розвиток трудової діяльності»), «Соціалізація» (розділ «Залучення до елементарних загальноприйнятим нормам і правилам взаємини з однолітками і дорослими»), «Комунікація» (розділ «Розвиток компонентів усного мовлення, практичне оволодіння нормами мови») , «Читання художньої літератури»(Розділ« Формування інтересу і потреби »в читанні).

Хід заняття:

Діти входять в зал, вітаються з гостями.

вихователь:Хлопці, я запрошую вас в лабораторію, де ми будемо проводити різні досліди. Діти, в нашій лабораторії ми перетворюємося в вчених. А що ми будемо досліджувати, ви дізнаєтеся, отгадав мою загадку:
На світі немає її сильніше
В руках її не втримати.
На світі немає її буйніше,
І конем не обігнати.
діти: Вода.
вихователь:Вода - найдивовижніше речовину на Землі. Ви з водою добре знайомі: не раз шльопали під дощем, розбризкуючи калюжі, пускали в струмку кораблики, плескалися в річці або в морі. Але давайте придивимося до неї трохи краще - познайомимося з властивостями цього незвичайного речовини. Хлопці, нам зустрілося нове слово - речовина. Які речовини ви знаєте? (відповіді дітей). Так, вода, пісок, глина, лід, сніг. Це різні речовини. У кожного речовини свої властивості. Як ви думаєте, які властивості має вода?
діти:Безбарвна, без запаху, прозора.
вихователь:Як ви вважаєте, кому потрібна вода?
діти:Людині, тваринам, рослинам. Вода необхідна всім живим організмам на Землі.
вихователь:Чи потрібна вода людині?
діти:Я вважаю, що вода потрібна людині для пиття, для поливання рослин.
вихователь:Що людина робить з водою?
діти:Поливає, п'є, варить, пере, купається.
вихователь:Як ви думаєте, чи може вода нашкодити людині?
діти:Можуть відбутися повені.
вихователь:Без води не зробити дуже багато простих, звичайних справ, вода нічим незамінна.
Багато її - біда!
Мало її - біда!
Потрібна нам вона завжди
Більше, ніж навіть вода.
вихователь:Багато властивостей у води можна виявити, якщо озброїтися терпінням. Терпіння і увагу необхідно і нам, тому що ми будемо проводити досліди.
Хлопці, як ви думаєте, вода - це якесь речовина, рідке або сипуча. А як це можна перевірити? Я пропоную зробити такий досвід. Візьмемо саму вузьку баночку і наповнимо її водою. Потім переллємо цю воду в найширшу баночку (Потім пробує інший дитина).
Тепер скажіть, що відбувається з водою, якщо її переливати в посуд різної форми?
діти:Вода приймає різну форму судини. Вода - це рідина.
вихователь:Скажіть, пісок - це рідина?
діти:Ні.
вихователь:Спробуйте на підносі зробити купки на піску і води. Значить, речовини ці різні. Вода - рідина. Пісок - сипучий: лежить собі купкою і не збирається розсипатися ( прибрати підноси , поставити інші) .
Отже , ми визначили перша властивість води - це рідина. Як ви думаєте, якого кольору вода? (Відповіді дітей).
вихователь:Щоб переконатися, що вода безбарвна, візьмемо два однакових склянки. В одному знаходиться вода, в іншому молоко. Фломастерами намалюємо на аркуші паперу який-небудь предмет. У кожного на столі малюнок з фігурою, домалюйте його, щоб вийшов який-небудь предмет. Поставимо на картинку стакан з водою. Розглянемо зверху свою картину. Що ви побачили?
діти:Малюнок (сонечко ....).
вихователь:А тепер поставимо на те саме місце склянку з молоком. Що ми виявимо?
діти:Малюнка не видно.
вихователь:Який можна зробити висновок?
діти:Через воду малюнок видно, а через молоко не видно.
вихователь:Хлопці! А тепер я пропоную трохи відпочити. Пограємо в гру «Подорож крапельки» (Діти одягають шапочки - «крапельки». Вихователь одягає паперову корону із зображенням хмаринки).
вихователь:Я мама-хмаринка, а ви хлопці, мої дітки-крапельки.
(Діти оточують маму-хмаринку, стрибають навколо неї, водять хоровод).
діти:Мама, відпусти нас погуляти на Землю.
вихователь:Добре, мої крапельки, я відпущу вас погуляти на Землю. Обіцяйте мені, що будете вести себе добре, не балуватися. Прошу вас полити рослини, умити Землю і повернутися назад додому.

Звучить музика. Діти розбігаються в різні боки, Потім збираються разом, стають один за одним, утворюючи струмочки. Потічків має бути кілька. Потім, по команді вихователя, струмочки з'єднуються разом. Річка впадає в океан, діти роблять широке коло. Мама-хмаринка нагадує:
- Крапельки, пора повертатися додому. З'являється сонечко.
Діти кружляють по-одному, повертаються до хмаринці. хмаринка просить розповісти про те, що вони зробили на Землі. мама хмаринка вислуховує всі відповіді дітей:
- Я полив лісу, поля, луки.
- Я умив землю.
- Я полив рослини і квіти.
- Я полив діток, які гуляли по вулиці.
- Я напоїв тварин.
- Я випадково потрапив в калюжу ....

вихователь:Молоді, сідайте, будь ласка, на свої місця. Я розповім вам одну історію. Послухайте, що сталося одного разу влітку з Єгорка.
Вирішив Єгорка помалювати новими фарбами. Налив води в блюдце. Приготував пензлик, папір, фарби. Тільки влаштувався у відкритого вікна, Хлопці у дворі почали грати в футбол.
Кинув Єгор своє малювання і втік у двір.
Пізно повернувся Єгорка, хотів помалювати, глядь, а води в блюдце немає. Що таке?
- Свєтка! - крикнув він сестрі. - Ти мою воду вилила?
- Ні! - відповіла Світлана.
Сів Єгор, задумався: куди поділася вода? Пропала? Зникла? Випарувалася? Як ви думаєте, куди поділася вода?
діти:Випарувалася, перетворилася на пару.
вихователь:Ще одна властивість води - вона випаровується. Як ви думаєте, куди випарувалася вода? Вода, як невидимка, зникає. А як можна перевірити, що вода випаровується? Проведемо ще досвід і переконаємося, що вода випаровується. Візьмемо два блюдця. Одне блюдце (з відміткою) я піднесу з відміткою до носика чайника, з якого йде пара. Яким ставати блюдце, давайте подивимося. Поторкайте одне блюдце і інше.
діти:Одне блюдце мокре, інше - сухе.
вихователь:На одному блюдце пар. Що таке пар?
діти:Пар - це крапельки води.
вихователь:Чому його можна назвати невидимкою?
діти:Тому що вода випаровується і зникає.
вихователь:Куди зникла вода у Егорки з блюдця?
діти:Випарувалася.
вихователь:А зараз розглянемо схему «Кругообіг води». Дізнаємося, як подорожує вода над землею.

Вихователь пропонує дитині розповісти по схемі.
У природі подорожує вода,
Вона не зникає ніколи:
То в сніг перетворитися, то в лід,
Розтане і знову в похід.
По гірських вершин
Широким долинах,
Раптом в небо злетить,
Дощем обернеться.
навколо озирніться
В природу вдивіться:
Вас оточує всюди і завжди
Ця чарівниця - наша вода!

вихователь:Куди ж дівається дощова вода? / Відповіді дітей/. Частина її йде в землю, а в деяких місцях залишаються калюжі. Подумайте, куди ж діваються калюжі?
діти:Випаровуються.
вихователь:Ось ще одна властивість води - вона випаровується.
Хлопці, будь-яку чи воду можна пити? А талу воду можна пити? Порівняємо талу воду і воду з-під крана. Пропоную вам розглянути воду через лупу. Що ви побачили? Навіть самий білий чистий сніг брудніше води з-під крана.
Чистий сніг - брудна тала вода, непридатна для пиття людині.
А що можна робити з талою водою? талою водою добре поливати рослини. Давайте поллємо наші квіти.
Хлоп'ята, ви переконалися, що тала вода не придатна для пиття. У талій воді багато мікробів, які можуть завдати шкоди нашому здоров'ю. Значить, сніг не можна їсти.
Для того, щоб ви не хворіли, з кип'яченої води я зробила вітамінний чай. які вітамінні чаї вам відомі?
діти:З м'ятою, шипшиною, з лікарських рослин.
вихователь: які лікувальні рослини ви знаєте?
діти:Шипшина, кропива, ромашка, м'ята, меліса, мати-й-мачуха, липовий цвіт, звіробій ...
вихователь:Хто знає, як приготувати трав'яний чай?
діти:Заварюють крутим окропом і дають настоятися.
вихователь:А з якої лікарської трави мій чай, ви повинні здогадатися, коли спробуєте його.
Діти пробують вітамінний чай і називають, з якої лікарської трави він заварений.
діти: З м'яти.
чаювання
вихователь: Провівши всі наші досліди нагадайте мені, з якими властивостями води ми познайомилися?
діти:Вода рідка, безбарвна, випаровується.
Вихователь пропонує дітям знайти умовні позначення властивостей води і виставити на складальне полотно.
вихователь:Потрібно дбайливо ставитися до природи, до води і не засмічувати водойми.
А що вам найбільше сподобалося в нашій лабораторії?
діти:Досліди.
вихователь:На цьому наукова робота підійшла до кінця.

номінація: Дитячий садок, підготовча група, старша група, Конспекти занять, НСД, дослідно-експериментальна діяльність
Назва: Конспект для старшого дошкільного віку по дослідно-експериментальної діяльності «Кругообіг води в природі»


Посада: вихователь
Місце роботи: МБДОУ «Дошкільний навчальний заклад № 125« Дубок »загальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням діяльності з пізнавально-мовному розвитку дітей»
Місцезнаходження: м Чебоксари Чуваська Республіка