Деревина як конструкційний матеріал - пиломатеріали. Деревина - природний конструкційний матеріал. Будова хвойної деревини

МКОУ Новоїлівська основна загальноосвітня школа

Відділ освіти адміністрації Тальменського району Алтайського краю

Проект уроку технології

Тема: «Деревина – природний конструкційний матеріал»

Підручник:В.Д. Симоненка «Технологія» 5 клас

Технологія:ЛОО

Вчитель:Тякотєв Дмитро Олександрович

с. Новоїлівка

Методичне обґрунтування уроку

Використання цікавих завдань у навчальному процесі – одне з найважливіших прийомів розвитку в учнів позитивної мотивації та пізнавального інтересу до праці дорослих, світові професій, одна з умов підготовки молоді до усвідомленого вибору профілю своєї майбутньої діяльності в одній із сфер суспільної праці.

У 5-6 класах я намагаюся включати в освітній процес більше ігрових та цікавих завдань для формування стійкого мотиву до діяльності. І водночас вони є проміжною ланкою між початковими та старшими класами

Досягнення ефективності та якості освітнього процесу, отримання запланованих результатів навчання, виховання, розвитку та соціалізації учнів забезпечується організацією наступних ключових процесів:

    впорядкований обмін інформацією ( комунікація) між усіма учасниками освітнього процесу;

    забезпечення наочності ходу та результатів освітнього процесу ( візуалізація);

    мотиваціявсіх учасників навчального процесу;

    моніторингосвітнього процесу;

    рефлексіяпедагога та учнів;

    аналіздіяльності учасників та оцінка результатів.

Тема уроку «Деревина – природний конструкційний матеріал». Цей урок є 3-4 уроком у розділі «Технологія обробки деревини».

Цілі уроку:

Освітні:

Створити умови для формування у учнів: понять «деревина», «будова деревини» для вироблення умінь розрізняти породи дерев за їх ознаками

Розвиваючі:

Створити умови для розвитку в учнів пам'яті, логічного мислення, уяви.

Виховні:

Створити умови для формування само- та взаємоконтролю.

Дидактична мета уроку:створити умови для організації пізнавальної діяльності учнів, що призводить до потреби застосування отриманих знань на практиці.

Структурованість освітнього процесу забезпечується поділом уроку на певні взаємопов'язані фази (етапи, частини), кожна з яких має свої цілі, завдання та методи. Структурованість процесу дозволяє створити ясний та чіткий план, задати спрямований поступальний рух до поставлених цілей уроку, забезпечити методичне опрацювання кожної фази та послідовність переходів від однієї фази уроку до іншої, здійснювати ефективний моніторинг ходу та результатів освітнього процесу.

Структура уроку (90 хвилин)

    Мотиваційний 5 хв

    Цілепокладання 3 хв

    Планування діяльності 2 хв

    Реалізація плану діяльності 75 хв

    Підведення підсумків уроку 5 хв

Інструменти та обладнання:

    Підручник В.Д. Симоненка "Технологія" 5 клас;

    Картки із завданнями (кожній дитині);

    Картки для практичної роботи (кожній дитині);

    Тести (кожній дитині);

    Кросворд (кожній дитині);

    Комплекти зразків деревини різних порід (2 шт.).

Методи навчання:

словесні, наочні, практичні, репродуктивні

Форми роботи:

самостійна, індивідуальна, групова

Тип уроку:комбінований

Хід уроку

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Методичні пояснення та примітки

    Мотиваційний

Вітання учнів.

Перевірка явки учнів.

Вступ.

Лісові масиви займають у нашій країні площу понад 700 мільйонів гектарів. Незважаючи на такі величезні лісові багатства, всі повинні дбайливо ставитися до лісу, оскільки він суттєво впливає на клімат, рослинний та тваринний світ. Крім того, ліс має велике значеннядля господарства країни

Виростити ліс – непроста справа. Спочатку сіють насіння, потім висаджують крихітні саджанці, доглядають їх. Дерево росте в середньому 90-120 років, перш ніж його можна зрубати та отримати деревину для виготовлення виробів.

Чи знаєте ви, що

Береза ​​середнього розміру має 35...40 тисяч листків загальною площею 100...150 квадратних метрів

Сосна займає близько 15% всіх лісів Росії, ялина – 12%. - Найпоширеніша хвойна порода російських лісів - модрина. Вона займає 40% усієї площі наших лісів.

Діти включаються до уроку.

Слухають уважно.

Доброзичливий тон, вчителі, вітання і вступ до уроку, використання вступу сприяє спілкуванню, і створює сприятливу атмосферу, створює позитивний мотиваційний аспект.

    Цілепокладання

Деревина – один із найпоширеніших матеріалів, який людина навчилася обробляти ще в давнину. За допомогою сокири, ножа та інших інструментів люди виготовляли будинки, мости, кріпаки, знаряддя праці та багато іншого. І в наші дні нас оточує велика кількість виробів із деревини. Назвіть їх.

Отже, тема уроку: «Деревина – природний конструкційний матеріал», Записати на дошці.

Меблі, музичні інструменти, іграшки і т.д.

Записують тему уроку у зошит

Формулюють за допомогою вчителя цілі на урок.

На цьому етапі учні з допомогою вчителя вчаться ставити собі за мету урок.

    Планування діяльності

А зараз давайте складемо план дій на урок.

    Повторення вивченого на минулому занятті

    Вивчення нового матеріалу

    Практична робота

План уроку записати на дошці.

    Повторимо домашнє завдання

    Вивчимо новий матеріал

    Виконаємо практичну роботу

Наявність плану роботи призводить до організованості, дисциплінованості та контролю діяльності.

    Реалізація плану діяльності

4.1 Актуалізація знань

      Вивчення нового матеріалу

4.3 Закріплення

Практична робота

Повторимо домашнє завдання, перед вами завдання 2 рівнів складності:

Завдання №1 (Додаток 1)більш складне потрібно розгадати кросворд, розгадавши його ви зможете прочитати слово, яке є найголовнішим у вивченому на минулому занятті.

Завдання №2 (Додаток 2)вам необхідно позначити елементи верстата.

Після виконання організується взаємоперевірка, оптимальним буде обмін між різними картками.

Після перевірки картки здаються вчителю.

Бесіда з дітьми

Існують дерева, що мають листя, їх називають?

І дерева, що мають хвою, їх називають?

Назвіть деревні породиякі відносяться до листяних?

З яких частин складається дерево?

Деревина як природний конструкційний матеріал виходить із стовбурів дерев при розпилюванні їх на частини

А зараз давайте назвемо « позитивні якостідеревини» та

«Негативні якості деревини»

Стовбур дерева має товщу частину біля основи і тоншу - вершинну. Поверхня ствола (рис. 8) покрита корою(7). Кора - "одяг" для дерева, складається із зовнішнього пробкового шару та внутрішнього - луб'яного. Корковий шар кори є відмерлим. Луб'яний шар(6) – провідник соків, що живлять дерево. Деревина стовбура складається з безлічі шарів, які на розрізі видно як річні кільця (4).

Що з них можна дізнатися?

Пухкий та м'який центр дерева - серцевина(1). Від серцевини до кори у вигляді світлих блискучих ліній простягаються серцеподібні промені(2). Вони служать для проведення води, повітря та поживних речовин усередину дерева, камбій(5) - тонкий шар живих клітин, розташований між корою та деревиною. Тільки результаті діяльності камбію відбувається освіту нових клітин. "Камбій" - від латинського "обмін" ( поживними речовинами).

Для вивчення будови деревини розрізняють три основні розрізи стовбура (рис. 9). Розріз (1), що проходить перпендикулярно серцевині стовбура, називають торцевим. Він перпендикулярний річним кільцям та волокнам. Розріз (2), що проходить через серцевину стовбура, називають радіальним. Він паралельний річним шарам і волокнам. Тангенціальний розріз (3) проходить паралельно серцевині ствола і віддалений від неї на деяку відстань.

Породи деревини визначають за їх наступними характерними ознаками: текстури, запах, твердість, колір.

ТекстуроюДеревини називають малюнок на її поверхні, утворений в результаті перерізання річних кілець та волокон.

Цінні породи деревини стругають на тонкі листи (шпон), які наклеюють на вироби.

Фізкультхвилинка

А зараз закріпимо знання, для цього вам потрібно вирішити тест (Додаток 3).

Діти, вивчіть опис порід дерев у підручнику.

Роздаю комплекти зразків деревини різних порід, 1 комплект на групу. Уважно розгляньте зразки та визначте породи деревини записуючи ознаки до картки (Додаток 4).

Якщо залишається час

то можна запропонувати учням цікаві відомості про різні породи дерев (Додаток 5).

Хлопці виконують

Листяними

береза, осика, дуб, вільха, липа та ін.

сосна, ялина, кедр, ялиця та ін.

Зі стовбура, кореня, сучків, листя чи хвої

Записують у зошит

Легкий, міцний матеріал, що добре обробляється різальним інструментом, відрізняється красивим зовнішнім виглядом.

Горючість, короблення при висушуванні, схильна до гниття.

Учні слухають та розглядають

Мал. 8 Будова деревини. (У підручнику)

Можна визначити вік дерева.

Записують у зошит основні розрізи стовбура:

    Торцевий

    Радіальний

    Тангенціальний

Записують у зошит

Записують у зошит

Працюють із підручником

Виконують практичну роботу

Слухають із інтересом

Диференційований підхід найбільш оптимальний, т.к. учні самостійно визначають ступінь проблеми завдання, це знижує напругу як нервове і психічне, хлопці почуваються комфортніше. Виховні завдання на уроці вирішуються за допомогою проведення взаємо- та самоперевірки, які виховують у дітей такі якості, як відповідальність, взаємодопомога, акуратність.

Під час розмови з учнями розглядаються нові відомості. При цьому утримується постійний зв'язок із вже наявними відомостями учнів, зв'язок із практикою, побутом. Учні міркують, ґрунтуючись не лише на знаннях, а й на вміннях, фактах, взятих із життя їхньої родини, близьких та знайомих

4.4 Домашнє завдання

Запишіть домашнє завдання:

    §2 питання до параграфа,

    «Міст» (Додаток 6)

    Написати повідомлення про породу деревини (на вибір сосна, ялина, береза, кедр, модрина, осика, ялиця).

Записують д/з у щоденник

5.Підведення підсумків уроку

5.1 Підсумок уроку

5.2 Рефлексія

Хлопці, які знання ви отримали сьогодні?

Чи ми досягли цілей уроку? Перевіримо.

Як називається природний конструкційний матеріал, що отримується зі стовбурів дерев при розпилюванні їх на частини?

Назвіть види дерев?

Діти подивіться будь ласка на дошку, там намальована гора, оцініть, будь ласка себе сьогодні на уроці від підніжжя до вершини:

Вершина гори

Урок сподобався, весь матеріал мені зрозумілий

Підніжжя гори

Урок не сподобався, і я нічого не зрозумів

Висловлюються по черзі

Деревина

Листяні, хвойні

Оцінюють свою роботу, малюють чоловічка в якомусь місці гори

Навчаються аналізувати узагальнювати та робити висновки.

Учні мають можливість показати своє ставлення до вивченого та уроку загалом. Вчитель робить відповідні висновки. Під час підготовки до наступного уроку враховує дані результати.

ДОДАТОК 1

Завдання №1

Запитання:

1.Клин повинен виступати над кришкою столу на висоту меншу, ніж висота. (заготівлі)

2. Як називається наш підручник? (Технологія)

3.Підстава верстата - це (підверстаччя)

4.Він може бути різальним та вимірювальним. (Інструмент)

5.Професія робітника, зайнятого ручною обробкою деревини. (Столяр)

6.Служить для закріплення заготовок. (Затискач)

7.Дерев'яні брусочки, призначені для упору заготовок (Клини)

ДОДАТОК 2

ДОДАТОК 3

Питання № 1. На які групи можна поділити всі породи дерев

1. Листопадні та вічнозелені

2. Листяні та хвойні

3. Високі та низькі

4. Вічнозелені, трав'янисті та чагарники

5. Трав'янисті та чагарники

Питання № 2. У якому з варіантів відповіді перераховані лише хвойні породи?

1. Сосна, ялина, каштан, ялівець

2. Дуб, осика, береза, тополя

3. Кедр, ялина, сосна, модрина

4. Смородина, аґрус, ананас

Питання № 3. У якому з довідників найімовірніше знайти інформацію щодо будови деревини та пород дерев?

1. Довідник молодого слюсаря

2. Довідник молодого тваринника

3. Довідник молодого столяра

4. Довідник з деталей машин та механізмів

5. Довідник з математики

Питання № 4. У якому із запропонованих варіантів відповіді перераховані лише листяні породи?

1. Туя, сосна, липа, акація

2. В'яз, банан, кедр, вільха

3. Ялівець, модрина, кедр, ялиця

4. Тополя, вільха, осика, каштан

Питання № 5. Деревина якого дерева є найціннішою для меблевого виробництва?

2. Червоне дерево

Питання №6.У чому полягають найхарактерніші ознаки хвойних порід?

Смолистий запах та "смугаста" текстура.

Смугаста текстура і муаровий блиск.

Блиск та капілярна структура.

Короткі коричневі штрихи по всій поверхні деревини і смолистий запах.

Питання №7. До якої групи порід належить зображений фрагмент дерева?

Листяна порода.

Хвойна порода.

Питання №8. Чому у столярній справі найчастіше використовують саме хвойну деревину?

Тому що вона має гарну текстуру та приємний смолистий запах, що привертає до неї увагу багатьох людей.

Тому, що хвойна деревина легко піддається обробці і до того ж просочена смолистими речовинами, а отже, менше схильна до гниття в порівнянні з листяними породами.

Тому що вона має високу міцність та щільність, а отже, може витримувати високі механічні навантаження.

Питання №9. На яких фотографіях зображено текстури хвойних порід?

На фото 1, 2, 4

На фото 1, 3, 4

На фото 2, 3, 4

На фото 1, 2, 3

Питання №10. Яка з хвойних порід є найбільш стійкою до гниття?

Модрина.

ДОДАТОК 4

Порода деревини

Ознаки

Твердість

Текстура

ДОДАТОК 5

Цікаві відомостіпро деякі породи дерев

Баабаб.Дивує незвична життєва сила баобаба. На відміну від більшості дерев він не вмирає, коли з нього зривають кору - вона наростає знову. Не гине баобаб навіть тоді, коли впаде на землю. Якщо хоч один його корінь збереже контакт із ґрунтом, дерево продовжуватиме рости лежачи.

Зазвичай баобаби не дуже високі, але згідно з деякими повідомленнями, що промайнули нещодавно в пресі, в саванах Африки виявлено справжній велетень - найвище дерево на нашій планеті, яке досягає 189 м-коду висоти з діаметром ствола 43,5 м-коду! у "Книзі рекордів Гіннесса" за 1991 р. розповідається про баобаб обхватом 54,5 м.

БЕРЕЗИ ШМІДТА.Це дивовижне дерево росте у південній частині Приморського краю (Далекий Схід). Місцева назва його "залізна береза". Вона в півтора рази міцніша за чавун. Якщо вистрілити в її ствол, куля відлетить, навіть не залишивши сліду.

КЕДР. Близько 41 млн. гектарів займають у Росії кедрові ліси. Особливо славляться своєю продуктивністю кедровники басейну річки Ангари, верхньої та середньої течії Єнісея, а також Саянських гір. Живе кедр довго. Напевно тому він і не поспішає рости. У 30 років дерево сягає лише середнього зросту людини.

Власне наукова назва цього дерева – сосна сибірська. Справжні кедри ростуть далеко на півдні – у Лівані, Північній Африці, на острові Кіпр. Це потужні дерева із цінною ароматною деревиною. Вони відрізняються значними розмірами та довголіттям, тому що живуть у півтора-два рази більше, ніж звичайні сосни - 800-850 років.

У кедровниках завжди тепліше, повітря тут, як стверджують, вдвічі-втричі чистіше, ніж в операційній.

Кетемф.ця рослина є чемпіоном серед надсолодких рослин і росте у тропічних лісах Західної Африки. Вчені виділили з нього найсолодшу у світі речовину - тоуматин. Воно солодше цукру (важко уявити) у 100000 разів! Цю речовину буде солодкою навіть якщо тоуматин розчинити у концентрації 10 г на цілу тонну води!

ХАНГА.Росте на Філіппінських островах і найчастіше його називають нафтовим деревом. Справа в тому, що плоди ханги містять майже чисту нафту. Тому у країні розробляється технологія використання її як джерела палива для двигунів внутрішнього згоряння.

СЕКВОЙЯ.Найвищі їх також досягають понад 100 м, але при цьому стовбури у них значно товщі. Так, наприклад, одне з таких дерев мало в обхваті 46 м та 15 м у діаметрі.

Секвої належать до "живих копалин". Вони були поширені по всій Північній півкулі, у тому числі і на півдні Східної Європи ще в льодовиковий період. Під такими деревами колись прогулювалися гігантські ящіри – бронтозаври та динозаври, а на гілках відпочивали предки сучасних птахів – птеродактилі.

Секвої збереглися лише на Землі у штаті Каліфорнія (США), на західних схилах гір Сьерра-Невада. Середній вік цих дерев, як і евкаліптів, 3-4 тисячі років, а за підрахунками річних кілець на пні однієї спиляної секвої був виявлений рекордний вік - 4830 років!

До речі, звалити такого гіганта дуже важко. Одну секвойю пилили семиметровою пилкою протягом 17 днів. Для перевезення її знадобилося 30 великих залізничних платформ.

Відомі випадки, коли на пні гігантської секвої розташовувався танцювальний майданчик. На ній вільно розмістилися оркестр із 4-х осіб, 16 пар та ще 12 глядачів.

Іноді в дуплах секвой влаштовувалися сувенірні магазини, а в одному навіть обладнали гараж. В одному з музеїв Нью-Йорка виставлено частину ствола величезної секвої, яку спилили в Каліфорнії. Вона має 75 м в обхваті. Усередині обладнано зал, де вільно розміщується 150 осіб.

Найбільша секвоя називається "Основник" (112 м висоти).

ДОДАТОК 6

Розробка уроку технології (хлопчики) у 5 класі

Предмет: Технологія (хлопчики). Розділ „Технологія обробки деревини. Елементи машинознавства»

Місце проведення: майстерня Сахаптинської ЗОШ

Тема урока: Деревина як природний конструкційний матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Методи навчання: усне опитування, розповідь, демонстрація наочних посібників, практична робота.

Література: Підручник В.Д. Симоненко.

Обладнання: зразки різних порід деревини.

Цілі уроку:


  • вивчити з учнями породи деревини, структуру та обрости її застосування.

  • виховати інтерес до вчення.

  • виробити вміння розпізнавання породи деревини на око.
Хід уроку

  1. Організаційна частина.

  2. Теоретична частина.

  1. Повторення пройденого матеріалу.
Питання: - Що включає робоче місце шкільної майстерні?

З яких основних частин складається столярний верстат?

Для якої мети є передній і задній гвинтові затискачі?

Перерахуйте правила за столярним верстатом.


  1. Пояснення нового матеріалу:
Будова деревини. (рис 1)

Лісові масиви займають у нашій країні площу понад 700 мільйонів гектарів. Незважаючи на такі величезні лісові багатства, всі повинні дбайливо ставитися до лісу, оскільки він суттєво впливає на клімат, на рослинний та тваринний світ. Крім того, ліс має велике народногосподарське значення. Головний його продукт – деревина – застосовується у будівництві, меблевому, сірниковому виробництві, хімічній промисловості та ін. Лісові багатства в нашій країні охороняються законом.

З чого складається дерево?

Дерево складається зі стовбура, кореня, сучків, листя та хвої. Дерева мають листя називають листяними, а мають хвою – хвойними. До листяних пород відносяться береза, липа, осика, вільха, дуб та ін., До хвойних пород - сосна, ялина, кедр, ялиця, модрина.

Вершина стовбура дерева разом із суччям утворює крону.

Крона - це одна з трьох основних частин дерева, що виконує за його життя певні функції. Листя або хвоя крони засвоюють вуглець з повітря, утворюючи на сонці органічні речовини, що йдуть на побудову рослинного організму дерева.

Інша частина дерева – коріння. Їх можна порівняти з фундаментом та палями, які утримують стовбур дерева у вертикальному положенні.

Третя частина дерева – стовбур. Він утримує важку крону і служить провідником поживних речовин, що надходять від коренів і вступають у листя.

Стовбур - найцінніша частина дерева.

Деревина як природний конструкційний матеріал виходить із стовбурів дерев при розпилюванні їх на частини.

Стовбурдерева має більш товсту (комлеву) частину біля основи і тоншу - вершинну. Поверхня ствола (рис. 2) покрита корою(7). Кора є як одягом для дерева, складається із зовнішнього пробкового шару і внутрішнього - луб'яного. Корковий шаркори є відмерлим . Луб'яний шар(6) – провідник соків, що живлять дерево. Основна внутрішня частина ствола дерева складається з деревини. У свою чергу, деревина стовбура складається з безлічі шарів, які на розрізі видно як річні кільця(4).

Що можна дізнатися за кількістю річних кілець?

Пухкий та м'який центр дерева називають серцевиною (1). Від серцевини до кори у вигляді світлих блискучих ліній простягаються серцевинні промені (2).Серцеві промені створюють малюнок (текстуру) деревини.

Камбій (5)– тонкий шар живих клітин, розташований між корою та деревиною. Тільки з камбію відбувається утворення нових клітин та щорічний приріст дерева за товщиною. "Камбій" - від латинського "обмін" (поживними речовинами).

(рис 1)
Основні розрізи ствола. (Рис. 2)

Для вивчення будови деревини розрізняють три основні розрізи стовбура. За ними виявляються різні властивості і малюнки деревини. Розріз (1), що проходить перпендикулярно серцевині стовбура, називають торцевим. Він перпендикулярний річним кільцям та волокнам. Розріз (2), що проходить через серцевину стовбура, називають радіальним. Він паралельний річним шарам і волокнам. Тангенційний розріз (3) проходить паралельно серцевині ствола і віддалений від неї на деяку відстань

(Рис. 2)

Давайте розглянемо будову та область застосування.


Порода деревини. (Рис. 3)

Їх визначають за наступними характерними ознаками: текстури, запах, твердість, колір.

Сосна. Хвойна порода. М'яка. Просочена смолистими речовинами. Деревина червоного кольору з яскравою текстурою. Застосовується для виготовлення вікон та дверей, підлог та стель, меблів. У будівництві суден, вагонів, мостів.

Ялина. Хвойна порода. М'яка. Просочена смолистими речовинами. Колір білий з жовтим відтінком. Застосовується для виготовлення музичних інструментів, меблів, вікон та дверей.

Модрина.Щільність модрини вища за соснову на 30%. Пролежавши довго у воді – стає твердою як камінь. З кори виготовляють червоно-коричневу фарбу. Застосовується виготовлення будинків, коліс, посуду, мостів.

Кедр.Ядрова порода. У деревини кедра широка біла заболонь з жовтим відтінком і рожево-охристим ядром. Застосовується для мостини, меблів, олівців.

Береза. Листяна порода. Тверда. Колір білий з бурим відтінком. Застосовується для виготовлення музичних фанери, меблів, посуду, рушничних лож, лиж.

Осика. Листяна порода. М'яка. Колір білий із зеленуватим відтінком. Схильна до загнивання. Використовується для виготовлення сірників, посуду, іграшок, паперу.

Липа. Листяна порода. М'яка. Колір білий з рожевим відтінком. Застосовується для виготовлення посуду, креслярських дощок, олівців, виробів із художнім різьбленням.

Дуб. Листяна порода. Тверда. Колір світло-жовтий з коричнево-сірим відтінком та яскраво вираженою текстурою. Застосовується для виготовлення меблів, паркету, облицювання цінних виробів, мостів та вагонів.

(Рис. 3)

Найбільш красиву текстуру мають такі породи як дуб, ясен та різні видичервоне дерево. Ці породи стругають на тонкі листи - шпон, а потім наклеюють їх цінні вироби.

3. Практична робота:визначити породи деревини за зразками, виданими вчителем.

1. Вивчити опис та таблицю порід дерев.

2. Виписати в зошит основні ознаки, якими визначаються породи деревини.

3. Визначити породи деревини за зразками, виданими вчителем.

III. Підсумок уроку:перевірка практичної роботи.

IV. Завдання додому: вивчити визначення  2, стор. 12-15.

План-конспект уроку склав вчитель технології Сахаптинської ЗОШ Крюков Іван Євгенович

Деревина, ксилема (від грец. xylon - дерево), складна тканина деревних та трав'янистих рослин, що проводить воду та розчинені в ній мінеральні солі; частина провідного пучка, що утворюється з прокамбію (первинна Д.) або камбію (вторинна Д.). Вона становить основну масу стовбура, коріння та гілок деревних рослин. МіцністьФізичні властивості деревини впливають на статику, особливо для балок перекриттів та прогонів. Ці вимоги визначено для будівництва будинків із деревини. ВартістьДля німецького ринку загалом можна помітити наступне: найдорожчою є деревина кедра. Зовнішній вигляд:Текстурний малюнок та фарбування деревини з одного боку є питанням індивідуального смаку, і дуже часто – питанням сортування. Особливо красивим малюнком відрізняються кедрові породи, дугласова ялиця, модрина, і сосна. Зате ялиця і ялина підкуповують своїм рівномірним світлим забарвленням. СтійкістьНайбільш захищеними породами деревини переважно є звані ядрові породи, т.к. їх ядро ​​має природне просочення. Завдяки цьому вони добре захищені від гниття та пошкодження комахами. Робота деревиниСтиснення деревини та усадка в результаті цього стиснення, а також утворення тріщин відбувається через зморщування клітин деревної тканини при сушінні. Не всі породи деревини поводяться в цьому процесі однаково. Цей феномен залежить також і від того, яка деревина використовується - чиста серцевина, або серцевина зі шплінтом.

49.Деревина. Мікро-і макростр-ие древні. Класиф-я пород.Древні породи подраз-ться на 2 основ.групи: 1) хвойні (використовуючи при вигот-ії несучих будує. констр-ій, шпал, стволів, паль, фанери, мало відмін-ся по товщині у верх. і нижн. зрубах, краще кач-во древ-ни) 2) лист- ие.Встроит-ве исп-ют рідше, ніж хвойні. тверд.древ-ну,прим-ся для изгот-ия деталей несучий. строит.конст-ий, паркету, фанери, дверей, вікон, плінтусів, і т.д. Зростання дерева складається з кореневої системи, стовбура і крони. лупу мікростр-рой-видиме під мікроскопом.Стро-ие древ-ни вивчають по попереч., Радіальний і тангенц. розрізів. Попереч. розріз древ-ни произ-ся по площині, перпенд-ої осі стовбура; расст-ии від центра.В попереч.і радіал. розрізах видно: кора, заболонь, камбій, ядро ​​і серця. Кора захищає дерево від мех.повр-ий, від шкідливих впливів середовища проживання і складається з наруж.шару– кірки, пробкової тканини і внутрен.шару–луба.Луб проводить питат. луб'ян. шаром у зростаюч. дерева распол-ся тонкий кільц. шар живих клітин-камбій. Древ-на стовбура в попер. Розріз складається з ряду річних кілець,распол-ся навколо серц-ни. Частина більш молод.древ-ни стовбура ближче до кори,в кіт ще изм-ся жив.клітини,обесп-ие перем-ие питат.вещ-тв від коренів до кроні, наз-ють заболонню.Ця частина древ-ни має більше .влаж-ть,віднос-но легко загниває,маломіцна,обл-ет більш.усиханням схил-ю до короблення.Породи, у кіт ядро ​​отлич-ся від заболоні бол.темним забарвленням і меньш.влаж-ью,наз-ют ядровими(сосна, листя-ца). спелодрев-ми(ялина, ялиця, бук, осика). і зовн.частинами древні ствола, носять назву заболонніпороди (береза, клен, вільха та ін). У древ-не всіх порід розпов-ся серц-ые промені, кіт служать для переем-ия вологи і питат.вещ-в попер-ом напр-ии і створення запасу цих вещ-в на зимн.время.Древ-на легко розкал-ся по сердц-им променям, з них ж вона растреск-ся при висих-ии.

50. Пороки деревини. Сортність.Деревина - це матеріал, що отримується із зрубаного та очищеного від кори та гілок ствола дерева. Дерева різних порідв основному поділяються на листяні та хвойні. ПОРОКИ ДЕРЕВИНИ.Розрізняють такі вади деревини: сучки і тріщини, вади структури, грибкове ураження і задихання, ураження комахами, пліснявою, зміна форми, кора, що вросла. Поверхня також оцінюється за певними ознаками. Гілки є життєво необхідними для дерева. Сучки являють собою частини гілок, укладені в деревині стовбура і оброслі новими кільцями. У пиломатеріалах залежно від свого розміру, кількості, розташування та структури. Класифікація сучків у пиломатеріалі вони зменшують міцність деревини та її стійкість проти грибів. СОРТНІСТЬ ДЕРЕВИНИ.Сортність відрізняється за кількістю та якістю сучків. Тобто кожному сорту відповідає певна кількість і якість сучків (зрощені, частково зрощені і незрослі). На пиляній деревині розібратися, де якийсь сорт складно. На струганій це зробити набагато легше - там сучки видно набагато краще. Але визначити сортність деревини може "на погляд" тільки фахівець. Умови, в яких росте та розвивається дерево, впливають не тільки на текстуру його деревини, але й призводять до різних відхилень від будови та розвитку стовбура. Це, у свою чергу, може викликати наявність різних вад, що накладають обмеження на сферу застосування деревини. Сортность- разд-ие тов-ов по кач-ву на опред группы.В зав-ти від кач-ва древ-ну ділять на 4 сорти. До 1-ой і 2-ой катег-ии отн-ся колоди, у кіт отсут-ют пороки як гнилі і червоточини, гнилих сучків, по др.видам повр-ий є огран-ия.В строит-ве прим-ют деревину 2, 3 сорти.Обрізки стовбура дерева-кряжі ісп-ють у виробництві фанери.Зберігають кругл.лісом-ли в штабелях,осущ-ів сорт-ку по породах.

51. Деревина- це матеріал, що отримується із зрубаного та очищеного від кори та гілок ствола дерева. Дерева різних порід в основному поділяються на листяні та хвойні. Властивості деревини визначаються породою дерева, її будовою та тим, до якої частини стовбура вона належить. Щороку життя дерева утворюється однорічне кільце. Навесні клітини дерева менш щільні та міцні (рання деревина), ніж влітку та восени (пізня деревина); крім того, перші світліші кольори. У центральній частині стовбура розташована серцевина з пухкої тканини, оточена кільцями. Ядро знаходиться в середині і відрізняється найбільшою щільністю, стійкістю проти загнивання, а також темнішим кольором, ніж зовнішня частина - заболонь, менш цінна, ніж ядро. Проте чи всі дерева мають таку внутрішню структуру. Породу визначають за слідом ознаками 1) серд. ходів (у хвой. по ширина порід), хар-ер переходу ядро-заболонь, окр-ка ран. і пізн. її кольором і блиском, кіт залежать від породи, району произр-ия, віку та ін особ-ей. Колір, блиск і текстура опред-ють декорат. -ть древ-ни. Колір залежить від содер-ия в древ-не фарбуючих, дубильних і смолистих вещ-тв і прод-ов їх окисл-ия, имеющихся в порожнинах і стінках клітин. Блиск також явл приз-ом декор- ти древні. Блиск древні залежить від плоті і ступеня обробки. При загниванні древ-на втрачає блиск. Ран.древ-на - Світл., рихл., Менш плотн., Формір-ся у вегет-ий період і вип-е провод-ую ф-ію. Позд.древ-на - темн., плот-ая, формір-ся наприкінці вегет.періоду і вип-ет механ.ф-цію. Серцеві промені - Вузьк.смужки паренхімн.тканини,напр-і від серд-ни до кори, служать для провед-я питат.вещ-в в гориз-му напр-ії. Судини - хар-ний для листя.порід шар жив.клітин,обесп-ють пит-ие клітин на вертик.напр-ии.

52. Круглі лісоматеріали, класифікація, ознаки визначення породи, маркування.

Круглийлісоматеріал - матеріали з деревини, одержувані зі спиляних дерев шляхом очищення їх від гілок, стегна деревини та розпилювання поперек на частини необхідної довжини. Класифікація:

Дерев'яний батіг– очищений від сучків ствол поваленого дерева без відокремлених від нього прикореневої частини та вершини. (Сортимент- Лісоматеріал встановленого призначення.) Довготьє - Відрізок хлиста, що має довжину, кратну довжині одержуваного сортименту з припуском на обробку. Кряж - Круглий сортимент для вироблення спеціальних видів лісопродукції. До спеціальних видів належать: авіаційні, резонансні пиломатеріали, лижні заготовки тощо. Чурак - Коротомірний круглий сортимент, довжина якого відповідає розмірам, необхідним для обробки на деревообробних верстатах. Підтоварник - тонкомірні будівельні колоди для допоміжних та тимчасових будівель товщиною 6-13 см для хвойних та 8-11 для листяних порід. Пиловник – колода для вироблення пиломатеріалів загального призначення (для меблів, будівництва). Баланси – круглі або колоті сортименти для виробництва целюлози та деревної маси. До основних ознак, що характеризує макроструктуру деревини, відносяться: наявність ядра, серцевинних променів, смоляних ходів, ширина заболоні, характер переходу ядро-заболонь, забарвлення ранньої та пізньої деревини, видимість річних шарів, розташування судин. Додатковими ознаками є колір, блиск, текстура, густина, твердість деревини. Кора характеризується товщиною, кольором, відмітними ознаками. (- Визначення порід).

53. Пиломатеріали, будівельні деталі та вироби з деревини. Їх виробництво та застосування.Пиломатеріали отримують при поздовжньому і подальшому поперечному розпилюванні колод. За формою та розмірами поперечного перерізу пиломатеріали діляться на бруси, бруски, дошки, пластини, четвертини, горбиль тощо. Брусья – пиломатеріали товщиною та шириною 100 мм і більше. Залежно від кількості сторін, оброблених пилянням або фрезеруванням, бувають 2х, 3х, 4х кантні Дошки – пиломатеріали, товщина яких не більше 100 мм, а ширина більша за товщину більш ніж у 2 рази Бруски – пиломатеріали, товщиною менше 100 мм, а шириною менше подвійної товщини Обапол – пиломатеріали, отримані з бічної частини колоди та мають одну пропилену, а іншу не пропилену або частково пропилену поверхню ДВП - Деревно-волокниста плита (відходи деревообробки) ДСтП - Деревно-стружкова плита Фанера – шляхом склеювання листів лущеного шпону (Пиломатеріали. Стовбур можна розпиляти на бруси, бруски, дошки, обаполи, пластини та четвертини. Пиломатеріали з обпиляними кромками називаються обрізними, з неопиленими - необрізними. Брусьявиготовляються товщиною понад 100 мм та до 400х400 мм. Вони можуть бути обпиляні дві, три чи чотири стороны; у цих випадках вони називаються відповідно дво-, три- та чотирикантними. Брускимають товщину 50-100 мм, а ширину – не більше подвійної товщини. Вони можуть бути чисто обрізними або мати недоторканою. бічну поверхнюколоди - так званий обзол. Малоформатний брусок називається рейкою. Дошкибувають обрізні, необрізні та однобічно обрізні товщиною 16-100 мм, шириною до 275 мм і довжиною до 6,5 м. Широку частину дошки називають пластом, вузьку - кромкою, кінцеву грань - торцем. Пласть, «що дивиться» на периферію колоди, називається зовнішньої (чи правої), але в ядро ​​колоди - внутрішньої (лівої). Обаполи- це відходи, що залишаються від розпилювання колод. Вони мають вигляд частини циліндра, відтятого площиною, паралельної осі циліндра. Дерев'яні матеріали (ДМ). Це конструкційні, ізоляційні та виробні матеріали, що виробляються на основі деревини. Технологія - гаряче пресування тирси, стружок, волокон, які змішуються зі сполучною речовиною, або склеювання листів лущеного шпону - тонких листів деревини, одержуваних лущенням коротких колод на спеціальних стінках. Фанера. Цей вид ДМ склеюють із листів лущеного шпону, причому у суміжних шарах волокна деревини розташовані перпендикулярно один до одного. У виробництві фанери використовують деревину сосни, ялини, модрини, берези, бука, клена, граба. Види фанери, що використовується для різних цілей, можна розбити на кілька груп - залежно від сфери застосування . Деревно-волокнисті плити.це деревний матеріал, що являє собою спресовану плити волокнисту масу з подрібненої і розщепленої деревини. ДВП з обробленою лицьовою стороною називається оргалітом. Деревно-волокнисті плити широко застосовуються для звуко- та теплоізоляції, виготовлення меблів, тари; крім того, ці плити використовуються як декоративний і виробний матеріал. Деревно-стружкові плити (ДСП)- це ДМ, що є спресованими в плити дерев'яні стружкиіз сполучною речовиною, найчастіше синтетичними смолами. Виготовляють ДСП одношарові та багатошарові (як правило, у 3-5 шарів). ДСП випускають необлицьовані та фанеровані шпоном, папером, синтетичною плівкою. Безперечною перевагою ДСП є те, що вони добре обробляються, фарбуються, склеюються, що знаходить застосування у виробництві меблів, будівельних роботах, а також як декоративний і виробний матеріал. Недоліком ДСП можна назвати низьку вологостійкість.

54. Фанера- це матеріал, отриманий шляхом склеювання не менше трьох листів лущеного шпону з взаємно перпендикулярним напрямом волокон у суміжних шарах. 7, 9 і т.д.), хоча випускається і 4-шарова фанера, Фанера являє собою листів. мат-ал, склеєний з трьох і більше шарів шпону. , Щоб волокна суміж. листів були взаємно перпен-ни. Будівництво та будматеріали/ Будівельна фанера застосовується для зведення: господарських та сільськогосподарських будівель. Огороджувальних споруд та огорож. Лист фанери використовують при виготовленні:містків обслуговування та вантажних майданчиків.основи під покрівельні матеріали.будівельних лісів.настилів під підлоги, під паркет.перегородок.опалубок.дверей. Інтер'єр та зовнішнє оформлення будівельЗ її допомогою оформлюють: лекційні аудиторії, концертні зали. Фасади будівель. Фанера застосовується при виготовленні: звукоізолюючих та стінових панелей. воріт. огорож. Виробництво меблів:кухонних меблів. меблів для саду та дачі. меблів для ванних кімнат. Меблева фанера є сировиною для виробництва:стелажів..шафок і полиць.корпусів м'яких меблів.столів.бічних і задніх стінок шаф.фасадів меблів. СуднобудуванняСортова фанера застосовується: в обробці інтер'єру яхт та суден при виготовленні бортів, палуб, сидінь на човнах, катамаранах та пасажирських теплоходах Транспортне машинобудуванняфанера використовується при виготовленні: кузова і підлоги вантажних автомобілів, трейлерів, торгових причепів плівками. Декорат. Фанеру прим-ють для внутр.

55.Хімічний склад деревини. Вплив складових компонентів на властивості целюлози.. ХІМІЧНИЙ СКЛАД:Деревина в сухому стані складається в основному з наступних речовин, які за їхньою кількістю в деревині можна розташувати в такому порядку: целюлоза, лігнін, геміцелюлози, екстрактивні та золоутворюючі мінеральні речовини. Деревина є матеріалом біологічного походження і більшість речовини деревини складається з високомолекулярних сполук. В абсолютно сухому стані деревина на 99% складається з органічних сполук. Перед неорганічної частини деревини загалом доводиться 1 %. Елементарний хімічний склад органічної частини деревини всіх порід практично однаковий. Абсолютно суха деревина містить у середньому (49 – 50) % вуглецю, (43 – 44) % кисню, близько 6 % водню та (0,1 – 0,3) % азоту. Ці хімічні елементи утворюють складні хімічні сполуки: целюлозу, лігнін, геміцелюлози та екстрактивні речовини. Вміст органічних речовин у деревині залежить від породи, віку та інших факторів. У хвойних порід більше целюлози, у листяних – пентозанів. У ранній зоні річних шарів целюлози менше, ніж у пізній. Целюлози, лігніну та екстрактивних речовин у ядрі більше, ніж у заболоні. З віком вміст екстрактивних речовин збільшується. ВПЛИВ:Целюлоза - основна складова клітинних стінок. Вона забезпечує механічну міцність та еластичність тканин. Являє собою лінійний полімер, полісахарид з-ступінь полімеризації. Целюлоза- лінійний гомоглікан, побудований із залишків глюкози, пов'язаних у положенні β(1→4), є найпоширенішою органічною сполукою. Під гідротермолізом рослинної тканини розуміють процес взаємодії полісахаридів деревини з водою з утворенням простих цукрів за підвищеної температури (зазвичай у присутності кислих каталізаторів)

56. Харак-ка паперу та картону.Способи произ-ва та обробки.Виробництво паперу. Кожен вид паперу виготовлять. із паперової маси певної композиції. Якщо папір складної композиції, то розмелена маса постійної концентрації поєднується в визнач. пропорції з іншими волокнами (целюлоза, деревна маса, паперовий шлюб). При виробленні більшості паперів в волокнисту масу вводять хімікати - наповнюючі, клеючі та фарбувальні речовини. Наповнювачі (каолін, діоксид титану, карбонат кальцію) використовується для збільшення непрозорості, покращення здатності до прийому друку або економії целюлози. Клеї – церечовини, присутність яких у папері паперу відштовхує вологу. Найбільш поширеним способом виготовл. папери явл. метод Фурдріньє.З басейну маса направ-ся на папероробну машину. Перед надходженням на машину її розбавляють оборотною водою, очищають від сторонніх домішок. полотно.Одноврем. на сітці проводиться зневоднення паперової маси, а потім утворивши. Стрічка конвеєра є сіткою з осередками, ширина цієї стрічки може досягати 9 метрів. Конвеєр рухається зі швидкістю до 1000 м на хвилину. Від швидкості залежить товщина і вага паперу. У міру просування паперової маси по стрічковому конвеєру частина води, що міститься в ній, витікає через пористі отвори, і паперові волокна починають сплітатися один з одним, утворюючи рулонну стрічку. Перш ніж вона зійде з конвеєра, вийде більше води за рахунок всмоктування вологи знизу. Тепер на волокнах паперу можна встановити водяний знак. Оздоблення паперу (поверхні). Для надання паперу чи картону опред-ого виду, існує безліч методів обробки. Наприклад, высококач-ая папір покривається найтоншим шаром подрібненого білого барвника, яким може бути або каолін, або «матова білизна» - суміш окису алюмінію і сульфату кальцію. Барвник тримається на папері завдяки особливій речовині, що клеїть - це або молочний білок казеїн, або полівінілацетат, більш відомий як ПВА. Картоняк і папір, піддається проклеюванню каніфольним та тваринним клеєм, крохмалем, казеїном, рідким склом. Деякі види картону, до яких не висуваються високі вимоги щодо білизни та якості поверхні, проклеюються речовинами темного кольору – бітумом, каучуком. Водостійкі картони, такі як взуттєвий, прокладочний, водонепроникний, просочують у масі каучуковими, бітумними та іншими емульсіями. Деякі види картону випускають крейдованими. ургонов, тролейбусів, автобусів, вагонів бшивки дверей та салонно


57. Поняття про полімери. Процес одержання полімерів. Властивості полімерів.Полімери є високомолекулярними сполуками, молекули яких, звані макромолекулами, складаються з великої кількості однакових угруповань, пов'язаних між собою хімічними зв'язками. Разом з тим досить часто до полімерів відносять також високомолекулярні сполуки, ланцюги яких складаються з різних груп, що нерегулярно повторюються. До них належать біополімери, кополімери, блоксополімери та інші подібні сполуки. за хімічним складом всі полімери поділяються на: органіч-е (міст вуглець, азот, водень-це смоли і каучуки), елементоорганіч (містять в основний ланцюга органічних-х радикалів неорганічні-е атоми-кремній, алюміній), неорганічні (азбест). 1. Високомолекулярні сполукихарактеризуються великою молекулярною масою своїх молекул (макромолекул), що становить від 103 до 107. 2.Макромолекули високомолекулярнихсполук характеризуються анізотропією своїх розмірів: їх довжина становить від 4000 до 8000 А, а "товщина" - всього 3,5-7,5 А (А = 10" 8 см = Ю-10 м). 3.Макромолекули складаютьсяз багаторазово повторюваних ділянок (елементарних ланок). 4.Для високомолекулярнихречовин характерна велика гнучкість макромолекул, пов'язана з можливістю внутрішнього обертання атомів та атомних груп, що входять до складу макромолекул, а також окремих ділянок ланцюга (так званих сегментів) навколо хімічних зв'язків. В результаті реалізації цієї можливості макромолекули можуть змінювати свою конформацію, тобто форму розташування у просторі. 5.Найважливішою особливістювисокомолекулярних сполук є їхня здатність до прояву великих деформацій. 6.У високомолекулярних сполукахяскраво проявляються так звані релаксаційні процеси, що характеризують зміну стану високомолекулярних сполук у часі, пов'язані із встановленням у таких матеріалах статистичної рівноваги. 7.Для високомолекулярнихсполук характерним є полідисперсність, що свідчить про те, що високомолекулярні сполуки складаються з макромолекул різної довжини, Іншими словами, будь-яке високомолекулярне з'єднання являє собою суміш макромолекул різної довжини, яка визначається ступенем полімеризації, тобто числом мономерних ланок, з яких вона складається. 8. Високомолекулярні сполуки не здатніпереганятись або переходити в газоподібний стан без розкладання (тобто зі збереженням своєї хімічної структури та молекулярної маси). Для високомолекулярних сполук температура кипіння вище за температуру розкладання (Г кип > 7 разл). 9.Ряд полімерів(лінійні та розгалужені) можуть утворювати розчини високої в'язкості. При цьому розчинення полімерів проходить через стадію їхнього набухання. РЕАКЦІЇ:- Полімеризація – це процес з'єднання, укрупнення молекул вихідних речовин без виділення побічних продуктів. (Гомополімери, сополімери). - Поліконденсація - це процес з'єднання, зміцнення молекул вихідних речовин з виділенням побічних продуктів.

  1. Згадай, який матеріал називають конструкційним.
  2. З якої сировини виготовляють папір, картон?
  3. Назви конструкційні матеріали, які використовують для виробництва автомобілів, літаків, спорудження будинків, виготовлення домашніх меблів. Де виготовляють зазначені матеріали та яку сировину для цього використовують?

Розвиток сучасної техніки та технологій залежить від виробництва та використання різноманітних конструкційних матеріалів: деревини, металу, пластичних мас, скла тощо. Велике поширення набуло використання деревини. Вироби із неї застосовують практично у всіх сферах нашого життя. З цього матеріалу виготовляють папір, картон, штучний шовк, пластмасу, меблі, елементи будівель, музичні інструменти та сувеніри та багато інших потрібних речей.

Усі деревини ділять на дві групи: хвойні та листяні (рис. 13).

Мал. 13. Породи дерев: а – хвойні; б – листяні

Хвойні породи мають листя у формі голок. До них належать: ялина, сосна, кедр, модрина, ялиця тощо. Листяними породами є вільха, липа, дуб, бук, граб та інші (рис. 14).

Мал. 14. Деревина різних порід дерев: а – дуб; б – липа; в – береза; г – вільха; д - ялина; е – сосна

Дерева використовують для виготовлення конструкційних дерев'яних матеріалів. Дерев'яні матеріали легко піддаються обробці різними різальними інструментами: пилками, ножами, долотами, свердлами, напилками та іншими. Елементи конструкцій із деревних матеріалів надійно та міцно з'єднуються цвяхами, шурупами, а також склеюванням. Дерева найвищі з усіх рослин, хоча є серед них і карлики, до декількох сантиметрів заввишки (рис. 15).

Мал. 15. Високорослі (а) та карликові (б) дерева

Мал. 16. Будова дерева

Кожне дерево складається з трьох частин: кореня, стовбура та крони (рис. 16).

Коріньвсмоктує з ґрунту вологу та розчинені в ній поживні речовини та проводить їх до стовбура.

Стовбур- Це основна частина дерева. Він проводить воду з розчиненими в ній поживними речовинами від кореня до гілок та листя.

Кронаверхня частинадерева, що складається з гілок та листя. Листя дерев вбирають вуглекислий газ, а виділяють кисень, тому ліси називають « легкими планети». Вони покращують стан навколишнього середовища, очищуючи повітря та воду, сприяють розвитку рослинного та тваринного світу – всього живого на Землі.

Охорона природи– важливий обов'язок кожної людини. В Україні охорона природних ресурсів стала одним із найголовніших завдань, а такі рідкісні дерева, як модрина польська, сосна кедрова, сосна крейдова, дуб австрійський, береза ​​дніпровська та інші, занесені до Червоної книги України, охороняються законом та заборонені для промислового використання.

У нашій країні є лісгоспи – спеціалізовані лісові господарства, в яких вирощують дерева для промислової переробки та виробництва деревних матеріалів. Вони вирощують різні породи дерев на величезних теренах. Через певний час, коли дерево досягне промислового віку, тобто матиме певну висоту та діаметр стовбура, здійснюють його заготівлю. При цьому лісові господарства дбають і про відновлення лісових насаджень – на місцях спиляних дерев висаджують нові молоді дерева.

У лісових господарствах дерева спочатку спилюють (рис. 17, а). Потім очищені від гілок стволи, які називають хлистами, переміщують до місця відвантаження. Цей процес називають трелюванням. Для трелювання використовують спеціальні трелювальні трактори (рис. 17, б). Потім деревину завантажують і транспортують на спеціальну естакаду, де хлист розпилюють на частини - колоди. Цей процес називають розкряжуванням (рис. 18).

Мал. 17. Заготівля деревини: а – спилювання; б - трелювання

Мал. 18. Розкряжування деревини

Колоди називають діловою деревиною, а вершину башмака (де багато сучків) – дров'яною (рис. 19).

Мал. 19. Ділова (а) та дров'яна (б) деревина

Мал. 20. Пилорама

Для отримання деревних матеріалів ділову деревину розрізають уздовж стовбура на спеціальних машинах – пилорамах (рис. 20). Підприємства, що виробляють обробку деревини, називаються деревообробними. Там переробляють також відходи деревини: тирсу, кору, гілки, корінь. З них виготовляють різні матеріали: клей, штучний шовк, папір, картон, плити і т.п.

В результаті розпилювання ділової деревини утворюються різноманітні дерев'яні пиломатеріали (рис. 21). З пиломатеріалів виготовляють різноманітні вироби. Однак, щоб виріб був надійним у використанні, мав привабливий зовнішній вигляд та низку інших якісних ознак, необхідно враховувати при його виготовленні особливості будови деревини. Її вивчають за трьома розрізами стовбура: поперечним (торцевим), радіальним і тангенціальним (рис. 22).

Мал. 21. Види пиломатеріалів

Мал. 22. Основні розрізи ствола дерева: 1 – тангенціальний; 2 – радіальний; 3 – поперечний (торцевий)

Мал. 23. Річні кільця на поперечному розрізі ствола

Мал. 24. Текстура деяких порід деревини: а – дуб; б – береза; в – горіх; г – граб

По поперечному розрізу стовбура та кількості кілець, які видно на ньому, можна визначити, скільки дереву років, як швидко воно росло, як змінювалася за час його зростання погода тощо. (Рис. 23). На поперечному розрізі спостерігається чергування світлих та темних кілець.

Розріз деревини вздовж стовбура через серцевину називають радіальним. На ньому видно поздовжні смуги, що утворилися внаслідок зростання дерева. Розрізавши ствол на деякій відстані від серцевини, одержують тангенційний розріз. На ньому можна побачити характерний для кожного дерева малюнок певного кольору, що називають текстурою (рис. 24). Вона залежить від особливостей будови кожної породи деревини та напрямки розрізу стовбура.

Про інші властивості деревних матеріалів ти дізнаєшся з наступних параграфів підручника.

Лабораторно-практична робота №3. Ознайомлення з текстурою деревних матеріалів

Обладнання та матеріали: столярний верстат, зразки різних порід деревини, лупа, набір кольорових олівців, лінійка, крейда.

Послідовність виконання роботи

  1. Розглянь зразки різних порід деревини.
  2. Познач кожен зразок крейдою.
  3. Зістав текстуру кожного зразка деревини з текстурою різних порід деревини, зображених на малюнку 24 підручника.
  4. Поясни, в чому подібність та відмінність зразків (розміщення та ширина річних кілець, колір деревини, запах, інші ознаки).
  5. За вищезгаданими властивостями та малюнком відповідної текстури, зображеним у підручнику, визнач породу деревини.
  6. Заповни таблицю за таким зразком:

Нові терміни

листяна порода, хвойна порода, корінь, стовбур, крона, ділова деревина, дров'яна деревина, промисловий вік, батіг, колода, розкручування, текстура.

Основні поняття

  • Брус – обпилена чотиригранна колода.
  • Червона книга України – книга, в якій записані рослини та тварини, які охороняються державою та заборонені для промислового використання.
  • Пилорама – пристрій з електромотором, призначений для розпилювання колод на пиломатеріали.
  • Поживні речовини – розчинені у воді речовини, які живлять рослину.
  • Порода дерева – сукупність певних ознак, якостей, якими характеризується дерево.
  • Природні ресурси – запаси чогось у природі, які можна використовувати у разі потреби.
  • Властивість, ознака – особливість, характерна для чогось (наприклад, запах, колір, звукопровідність тощо).

Закріплення матеріалу

  1. Які породи деревини належать до хвойних? До листяних?
  2. Які дерев'яні матеріали виготовляють на деревообробних підприємствах?
  3. Що називають текстурою деревини?
  4. Яка будова дерева?
  5. Які види пиломатеріалів ти знаєш?
  6. Охарактеризуй роль лісу у житті.
  7. Як впливають зелені насадження на покращення навколишнього природного середовища?
  8. Які дерева твого регіону занесені до Червоної книги України?

Тестові завдання

    1. До хвойних пород належать

      А береза
      Б сосна
      У вільха
      Г дуб
      Дель
      Є граб

    2. До пиломатеріалів належать

      А батіг
      Б брус
      У колода
      Г дошка
      Д всі вищезгадані
      Є жоден із зазначених

    3. Що виготовляють із колод?

      А столи
      Б пиломатеріали
      У стільці

    4. До листяних пород належать

      А клен
      Біль
      В осика
      Г сосна

    5. Як називається природний рисунок на обробленій поверхні деревини?

      А структура
      Б поздовжні смуги
      У текстурі
      Г заболонь