Тест по чорній курці Погорєльського. Тест за твором А.Погорєльського Чорна курка, або Підземні жителі. А що ж таке шандали
































































Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку-вікторини:

  • освітні:осмислення повчального змісту і загадкового сюжету казки; виявлення знань тексту твору, а також ступінь засвоєння вивченого матеріалу; поглиблення знань про літературну казку, детальний розбір.
  • Розвиваючі:розвиток монологічного та діалогічного мовлення учнів; розвиток розумової діяльності (вміння аналізувати, синтезувати, узагальнювати); розвиток навичок виразного читання, переказу; розвиток уяви, фантазії; розширення словникового запасу;
  • виховні:формування моральних орієнтацій на розпізнавання істинних і хибних цінностей; виявлення актуальності твори для сучасних школярів; виховання почуття відповідальності за свої вчинки; виховання моральних якостей учнів на прикладі головного героя; виховувати уважного читача через читання твори до його аналізу.

Методи і прийоми:словесний, наочно-ілюстративний, проблемний.

устаткування:Комп'ютер. Проектор. Екран. Презентація "Літературна вікторина". Столики для гравців з сигнальними кнопками. Фішки золотого і срібного кольору. Медаль для переможця.

Хід вікторини:Від класу вибирається 6 гравців (або по одному представнику від класу при грі в паралелі 5 класів). Ведучий задає питання, перший, хто натискає сигнальну кнопку, дає максимально наближений до тексту відповідь. Правильна відповідь виводиться на екран. За повну відповідь дається золота фішка, яка оцінюється в один бал, за часткову відповідь дається срібна фішка і оцінюється в підлогу бали. Доповнювати відповіді можуть вболівальники, які також мають право на фішки. В кінці гри підраховуються бали, і визначається переможець.

Хід нетрадиційного уроку-вікторини

Організаційний момент.

Ведучий-учительпояснює правила літературної вікторини.

(Слайд 1) Ми з вами прочитали багато чудових книг. І ось познайомилися ще з одним письменником - Антоній Погорєльський і з його дивовижною казкою "Чорна курка, або Підземні жителі". Красива, тиха, сумна казка про таємний світ підземних лицарів, про чудесне перетворення курки чорнушки, про загадковому підземному народі ... І сьогодні наша гра присвячується цій казці.

Вступ.

(Слайд 2) За холодних вулицях зимового Петербурга їде карета. Її пасажир - сивий чоловік з дивно добрими і якимись дитячими очима - глибоко задумався. Він думає про хлопчика, якого збирається відвідати. Це його племінник, Альоша-маленький.

(Слайд 3) Екіпаж зупиняється, і пасажир з трохи сумним, але по-хлоп'ячому відважним особою замислюється про те, як самотній його маленький друг, якого батьки відправили в закритий пансіон і навіть відвідують рідко. До Альоші часто їздить тільки його дядечко, тому що дуже прив'язаний до хлопчика і тому що він добре пам'ятає свою самотність в такому ж пансіоні багато років назад. Хто ж такий цей чоловік?

(Слайд 4) Це, як ви вже здогадалися, Антоній Погорєльський, справжнє ім'я якого Олексій Олексійович Перовський.

(Слайд 5) Син вельможі, багатого і могутнього графа Олексія Кириловича Розумовського. Син таку людину міг би бути принцом, але Олексій був незаконнонародженим. До Олексія граф Олексій Кирилович особливо благоволив. Але людина він був гарячий, здатний на страшні вибухи гніву. І ось в одну з таких злих хвилин він і заслав сина в закритий пансіон.

(Слайд 6) Як Альоша був самотній в холодних казенних кімнатах! Він дуже сумував і ось одного разу вирішив втекти з пансіону. Пам'яттю про втечу залишилася на все життя кульгавість: Альоша впав з паркану і пошкодив ногу. Перовський взяв собі прізвище Погорельский в честь села Погорільці, де він жив.

(Слайд 7) Потім Альоша виріс. У серпні 1805 року Олексій вступив до Московського університету і в жовтні 1807 роки закінчив його зі ступенем доктора філософських і словесних наук.

(Слайд 8) Антоній Погорєльський вів життя старанного чиновника, став одним із засновників "Товариства любителів російської словесності". У 1812 році воював з Наполеоном. У 1816 р повернувся в СП, але під його опікою залишилася сестра з племінником, яких він відвіз в своє спадкове малоросійське маєток Погорільці.

(Слайд 9) Тут Погорельский склав перші в Росії фантастичні повісті. Спочатку, в 1825 році, він опублікував "Лафертовская маковніца". Трьома роками пізніше вийде книга "Двійник, або Мої вечори в Малоросії", казка "Чорна курка, або підземні жителі".

(Слайд 10) Влітку 1836 року А.Погорєльського для лікування "грудної хвороби" поїхав у Ніццу і по дорозі туди помер у Варшаві.

(Слайд 11) Ми коротко познайомили гостей нашої вікторини з чудовим автором Антоній Погорєльський і тепер саме час запросити учасників літературної вікторини на сцену. Отже, на сцену запрошуються _________________________________.

Бажаємо всім вам удачі! Будьте уважні і швидкі.

А за ходом нашої вікторини будуть стежити члени журі ___________________________.

Отже, всі готові? І ми починаємо!

Вікторина.

(Слайд 12) Погорельский написав кілька книг для дорослих, але одна його книга була для нього особливо важливою - це його казка "Чорна курка". Її він написав для свого племінника. Альоша-маленький розповідав Погорєльського, як, гуляючи на пансіонатском дворі, він подружився з куркою, як врятував її. А потім цей реальний випадок перетворився під пером Погорєльського в чарівну казку, добру і мудру.

(Слайд 13. Питання 1) І тепер, ми можемо поставити вам перше запитання.

Так хто ж був цей хлопчик, для якого і була написана казка "Чорна курка"? Хто ж цей хлопчик Альоша?

(Відповідь гравців)

(Слайд 14) Подивимося на екрані правильну відповідь.

І дійсно, це Олексій Миколайович Толстой.

(Слайд 15) Років сорок тому в С.-Петербурзі, на Василівському острові, в Першій лінії, жив-був утримувач чоловічого пансіону. У той час Петербург наш уже славився в цілій Європі своєю красою, хоча і далеко ще не був таким, як тепер.

А тепер друге питання: Які пам'ятки Петербурга згадуються на початку повісті Антонія Погорєльського?

(Відповідь гравців)

(Слайд 16) Правильну відповідь:

Ісаакіївська площа, Конногвардейский манеж, монумент Петра Великого, Адміралтейство.

(Слайд 17) У числі тридцяти або сорока дітей, які навчалися в тому пансіоні, знаходився один хлопчик, на ім'я Альоша. Взагалі дні навчання для нього проходили скоро і приємно; але коли наставала субота і всі товариші його поспішали додому до рідних, тоді Альоша гірко відчував свою самотність. По неділях і святкових днях він весь день залишався один, і тоді єдиною розрадою його було читання книг.

(Відповідь гравців)

(Слайд 18) Дивимося на екран ....

Учитель був родом німець, а в той час в німецькій літературі панувала мода на лицарські романи і на чарівні повісті, - і бібліотека, якою користувався наш Альоша, здебільшого складалася з книг цього роду.

(Слайд 19) До дому цього належав досить розлогий двір, відділений від провулка дерев'яним парканом з барокових дощок. Всякий раз, коли дозволяли йому в годинник відпочинку грати на дворі, перший рух його було - підбігати до паркану.

Увага питання: А навіщо він це робив?

(Відповідь гравців)

(Слайд 20) Вся увага на екран:

Тут він ставав навшпиньки і пильно дивився в круглі дірочки, якими усіяний був паркан. Він все чекав, що коли-небудь ця чарівниця з'явиться в провулку і крізь дірочку подасть йому іграшку, або талісман, або листа від татуся або матінки, від яких не отримував він давно вже ніякої звістки.

(Слайд 21) А тепер у нас відеовопрос. Подивіться уривок з мультфільму "Чорна курка" і скажіть, чи відповідає змісту книги?

(Відповідь гравців)

(Слайд 22) Слухаємо правильну відповідь.

Альоша врятував Чорнушку від кухарки, а не від шуліки. (Альоша так несподівано кинувся на шию до куховарки, що вона упустила з рук Чорнушку, яка, скориставшись цим, від страху злетіла на покрівлю сараю і там продовжувала кудкудакати.)

Що віддав Альоша куховарки Трінушке за життя чорнушки? І чому цей предмет був йому такий дорогий?

(Відповідь гравців)

(Слайд 24) Дивимося на екран:

Альоша вийняв з кишені імперіал, що становив все його маєток, який берег він як зіницю ока свого, бо це був подарунок доброї його бабусі ...

(Слайд 25) У той день, коли Альоша врятував Чорнушку, всі готувалися до зустрічі дуже важливого гостя.

А хто був цей гість і чому так був здивований Альоша, коли побачив його?

(Відповідь гравців)

(Слайд 26) Давайте перевіримо, чи правильний дана відповідь.

Гостем був директор. Альоша, до крайнього здивування, побачив ... не шолом пернатий, але просто маленьку лису голівку, набіло распудренную, єдиною прикрасою якої, як після зауважив Альоша, був маленький пучок! Коли увійшов він в вітальню, Альоша ще більш здивувався, побачивши, що, незважаючи на простий сірий фрак, колишній на директора замість блискучих лат, все зверталися з ним надзвичайно шанобливо.

(Слайд 27.) Тут вона закудкудакав дивним голосом, і раптом звідки ні взялися маленькі свічки в срібних шандалах, максимум як з Альошин маленький пальчик. Шандали ці опинилися на підлозі, на стільцях, на вікнах, навіть на рукомийнику, і в кімнаті зробилося так світло, як ніби днем.

А що ж таке шандали?

(Відповідь гравців)

(Слайд 28) Абсолютно вірно.

Це свічники.

(Слайд 29) Тут тільки Альоша зауважив, що біля папуги стояло ліжко з білими серпанковими фіранками, крізь які він міг розрізнити стареньку, що лежить із заплющеними очима: вона здалася йому начебто воскова. В іншому кутку стояла така ж точно ліжко, де спала інша старенька, а біля неї сиділа сіра кішка і вмивалася передніми лапами. Проходячи повз неї, Олекса не міг стерпіти, щоб не попросити у неї лапки ..

Які були наслідки такого необдуманого вчинку Альоші?

(Відповідь гравців)

(Слайд 30) Слухаємо правильну відповідь:

Лише тільки вони підійшли до дверей, як зіскочили зі стін два лицарі, вдарили списами про щити і кинулися на чорну курку. Чорнушка підняла хохол, розпустила крила ... Раптом зчинилась велика-велика, вище лицарів, - і почала з ними боротися! Лицарі сильно на неї наступали, а вона захищалася крилами і носом.

Ти добрий хлопчик, - сказала курочка, - але при тому ти ветрен і ніколи не слухаєш з першого слова, а це недобре! Вчора я говорила тобі, щоб ти нічого не чіпав в кімнатах бабусь, - незважаючи на те, ти не міг стерпіти, щоб не попросити у кішки лапку. Кішка розбудила папуги, папуга бабусь, бабусі лицарів - і я насилу з ними злагодити!

А тепер наші учасники трохи відпочинуть, а наступне питання буде для наших глядачів. Просимо з місця не викрикувати, а якщо хтось викрикне, то гравець цього класу буде оштрафований, а це значить, що гравець позбавляється одного жетона. Щоб дати відповідь потрібно швидко підняти руку.

(Слайд 31) Отже питання.

Опишіть залу, в яку потрапив Альоша після довгих підземних переходів.

(Відповідь уболівальників)

(Слайд 32) Чи правильно відповіли наші вболівальники? Перевіряємо ... Раптом увійшли вони в залу, освітлену трьома великими кришталевими люстрами. Залу була без віконець, і по обидва боки висіли на стінах лицарі в блискучих латах, з великими пір'ям на шоломах, зі списами і щитами в залізних руках.

(Слайд 33) На наступну ніч Альоша знову одягнувся і пішов за куркою. Знову ввійшли вони в покої бабусь, але в цей раз він вже ні до чтого не доторкався.

Питання гравцям: А що ж сталося на цей раз?

(Відповідь гравців)

(Слайд 34) Все вірно, все увагу на екран ...

Порцелянові ляльки кивали Альоші головою, але він пам'ятав наказ чорнушки і пройшов не зупиняючись, проте не міг стерпіти, щоб мимохідь їм не вклонитися. Лялечки негайно зіскочили зі столу і побігли за ним, все киваючи головою. Чуть-чуть він не зупинився - так вони здалися йому кумедними; але Чорнушка озирнулася на нього з сердитим виглядом, і він отямився.

(Слайд 35) Відчинилося бічні двері, і увійшло безліч маленьких людей, зростом не більше як з пів-аршина, в ошатних різнокольорових сукнях. ... Довго дивився Альоша на них мовчки і тільки що хотів підійти до одного з них з питанням, як відчинилися великі двері в кінці зали ... Все замовкли, стали до стін в два ряди і зняли капелюхи. В одну мить кімната стала ще світліше; всі маленькі свічки ще яскравіше засмагли - і Альоша побачив ...

Увага питання: А що ж він побачив?

(Відповідь гравців)

(Слайд 36) Перевіряємо, чи правильний дана відповідь ...

Двадцять маленьких лицарів попарно входили тихим маршем. Потім в глибокому мовчанні стали вони по обидва боки крісел. Трохи згодом увійшов до зали людина з величною поставою, на голові з вінцем, блискучим коштовним камінням. Альоша негайно здогадався, що це повинен бути король.

(Слайд 37) За порятунок міністра король вирішив щедро віддячити Альошу. Альоша задумався і не знав, чого побажати. Якщо б дали йому більше часу, то він, може бути, і придумав би що-небудь гарненьке; але так як йому здавалося нечемним змусити чекати короля, то він поспішив з відповіддю.

Отже, питання: Так що ж побажав Альоша і як король відреагував на його побажання?

(Відповідь гравців)

(Слайд 38) Відповідь вірний!

Я б хотів, - сказав він, - щоб, не вчившись, я завжди знав урок свій, який би мені ні задали.

Не думав я, що ти такий лінивець, - відповідав король, похитавши головою. - Але робити нічого: я повинен виконати свою обіцянку.

(Слайд 39) Що ж було подаровано Альоші за порятунок чорнушки і на яких умовах?

(Відповідь гравців)

(Слайд 40) Все правильно!

Король махнув рукою, і паж підніс золоте блюдо, на якому лежало одне конопляне насіннячко.

Візьми це насіннячко, - сказав король. - Поки воно буде у тебе, ти завжди знати будеш урок свій, який би тобі ні задали, з тим, однак, умовою, щоб ти ні в якому разі нікому не казав жодного слова про те, що ти тут бачив або надалі побачиш. Найменша нескромність позбавить тебе назавжди наших милостей, а нам наробить багато клопоту і неприємностей.

(Слайд 41) У знак вдячності за порятунок міністра було вирішено показати Альоші все підземні рідкості.

А про які раритетах йшлося?

(Відповідь гравців)

(Слайд 42) Відповідь на екрані:

Спочатку міністр повів Альошу в сад. З саду пішли вони в звіринець. Повернувшись в кімнати після прогулянки, Альоша в великий залі знайшов накритий стіл. Далі вони поїхали на полювання.

(Слайд 43). На полюванні було переможено вісім щурів. Після полювання Альоша задав питання міністру.

Скажи, будь ласка, навіщо ви вбили бідних щурів, які вас не турбують і живуть так далеко від вашого житла?

В цьому і полягає наступне питання нашої гри. Дайте відповідь на питання Альоші.

(Відповідь гравців)

(Слайд 44) Якщо ми вислухали всі відповіді, то дивимося на екран: - Якщо б ми їх не винищували, - сказав міністр, - то вони незабаром б нас вигнали з кімнат наших і винищили б всі наші їстівні припаси. До того ж мишьі і щурів хутра у нас у високій ціні, унаслідок їх легкості і м'якості. Одним знатним особам дозволено їх у нас вживати.

(Слайд 45) Міністр дуже здивувався, що Альоша ніколи не чув про підземні жителів. Він сказав…

Невже ти ніколи не чув, що під землею живе народ наш? Правда, не всім вдається нас бачити, проте бували приклади, особливо в старовину, що ми виходили на світло і показувалися людям. Тепер це рідко трапляється ...

Питання: А чому підземні жителі все рідше стали показуватися людям і які наслідки тягли за собою необдумані вчинки людей?

(Відповідь гравців)

(Слайд 46) Ви абсолютно праві. Увага на екран ...:

Тому що люди стали дуже нескромні. А у нас існує закон, що якщо той, кому ми здалися, що не збереже цього в таємниці, то ми змушені буваємо негайно залишити місце перебування наше і йти - далеко-далеко в інші країни.

(Слайд 47) Питання для глядачів.

На якому уроці Альоші довелося вперше випробувати чарівну силу конопляного насіння?

(Відповідь глядачів)

(Слайд 48) Ви добре вивчили твір, молодці! Дивимося на екран:

Історичний урок особливо турбував Альошу: йому задано було вивчити напам'ять кілька сторінок з Шреково "Всесвітньої історії", і він не знав ще жодного слова! Настав понеділок, і почалися класи. Від десяти годин до дванадцяти викладав історію сам власник пансіону.

(Слайд 49) Володіючи новим даром, Альоша безпомилково, не зупиняючись, проговорив заданий. Учитель дуже його хвалив, однак Альоша не приймав його хвалу з тим задоволенням, яке перш відчував він в подібних випадках.

А що заважало Альоші насолодитися успіхом?

(Відповідь гравців)

(Слайд 51) Альоша спочатку соромився похвал, відчуваючи, що зовсім їх не заслуговує, але мало-помалу він став до них звикати, і нарешті самолюбство його дійшло до того, що він брав, не червоніючи, похвали, якими його обсипали. Притому Альоша став страшний пустун.

А яка причина пустощів Альоші?

(Відповідь гравців)

(Слайд 52) Перевіряємо ....

Не маючи потреби повторювати уроків, які йому задавали, він в той час, коли інші діти готувалися до класів, займався витівками, і ця неробство ще більш псувала його характер.

(Слайд 53) Коли Альоша втратив конопляне зернятко, Чорнушка повернув його, сказавши наступне:

Тепер я повинна тебе залишити, Альоша! Ось конопляне зерно, яке впустив ти на дворі. Даремно ти думав, що втратив його безповоротно. Пам'ятай, однак, що ти дав чесне слово зберігати в таємниці все, що тобі про нас відомо ... Альоша! До теперішнім худим властивостями твоїм не додасть ще гіршого ...

А яке властивість людини найгірше? І що говорив Чорнушка про пороках?

(Відповідь гравців)

(Слайд 54) Вірно, найгірше властивість людини - невдячність.

Чи не даси, - відповідала Чорнушка, - що так легко виправитися від пороків, коли вони вже взяли над нами верх. Пороки звичайно входять в двері, а виходять в шпаринку, і тому, якщо хочеш виправитися, то повинен безупинно і строго стежити за собою.

(Слайд 55) Учитель погодився пробачити Альошу тільки з однією умовою, якщо той визнає провину свою і розповість, коли ж він вивчив урок. Альоша абсолютно втратив голову ... він забув обіцянку, дану підземельних королю і його міністра, і почав розповідати про чорну курку, про лицарів, про маленьких людей ...

Яка була реакція вчителя на розповідь про підземні жителів?

(Відповідь гравців)

(Слайд 56) Перевіримо, чи правильний відповідь була дана ...

Учитель не дав йому договорити ...

Як! - скрикнув він з гнівом. - Замість того щоб покаятися в поганому поводженні вашому, ви мене ще надумали дурити, розповідаючи казку про чорну курку? .. Цього занадто вже багато. Ні, діти! Ви бачите самі, що його не можна не покарати!

І бідного Альошу висікли !!

(Слайд 57) Раптом хтось смикнув за ковдру ... Альоша мимоволі проглянув, і перед ним стояла Чорнушка.

Увага, питання! В якому вигляді постала Чорнушка в останній раз і що так налякало Альошу?

(Відповідь гравців)

(Слайд 58 ) Дивимося на екран ...

Чорнушка постала не у вигляді курки, а в чорній сукні, в малиновою шапочці з зубчиками і в білому накрохмаленому шийному хустці, точно як він бачив її в підземній залі. Міністр підняв обидві руки догори, і Альоша побачив, що вони були скуті золотою ланцюгом ... Він жахнувся! ..

(Слайд 59) Що стало з підземними жителями, і як склалася подальша життя Альоші?

(Відповідь гравців)

(Слайд 60) На жаль, все так і сталося ...

Підземні жителі змушені були залишити своє житло і піти назавжди. А Альоша, після довгої хвороби, намагався бути слухняним, добрим, скромним і старанним. Всі його знову полюбили і стали пестити, і він став прикладом для своїх товаришів, хоча вже й не міг вивчити напам'ять двадцять друкованих сторінок раптом - яких, втім, йому і не задавали.

(Слайд 61) І останнє запитання до залу. Ми можемо трохи поміркувати, поки журі підводить підсумки вікторини.

Які моральні уроки життя, які дає нам казка "Чорна курка"?

(Кілька варіантів відповідей із залу)

Узагальнення.

(Слайд 62) Отже, підіб'ємо підсумок:

Моральні уроки життя:

Не можна ставити себе вище інших людей, навіть якщо ти багато знаєш і вмієш.

Треба розвивати в собі скромність, працьовитість, старанність, почуття обов'язку, чесність, повага до людей, доброту.

Треба бути суворим до себе.

(Слайд 63.<Рисунок 54>) Книга нагадує нам про головне: всі ми в душі чисті і благородні, але Добро в собі треба виховувати. Вміти бути вдячними, відповідальними, заслужити любов і повагу інших - для всього цього потрібні зусилля. А інакше ніяк, і біда може загрожувати не тільки нам, а й тим, кого ми любимо і хто довіряє нам. Справжнє Чудо може статися тільки один раз, і треба бути гідними його ...

Нагородження переможців.

(Слайд 64) Ми закінчили нашу вікторину і можемо оголосити переможців!

І розумників (розумниця) нашої вікторини стає __________

Вітаємо переможця! Дякую всім! До нової зустрічі!

Джерела.

2.Нравственние уроки життя. Аналіз казки Антонія Погорєльського "Чорна курка, або Підземні жителі" Єфименко Наталія Вікторівна http://festival.1september.ru/articles/596888/

3. А.Погорєльського. "Чорна курка, або підземні жителі" - пошукова система Яндекс.

4. Малюнки - пошукова система Яндекс.

Вікторина для молодших школярів за казкою А.Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі»

Опис. Дана вікторина розроблена для вчителів початкових класів для закріплення і узагальнення знань учнів казки А.Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі». Вікторина може бути використана як на внеклассном заході, так і на етапі закріплення вивченого матеріалу.
мета: виявлення знань тексту твору, а також ступінь засвоєння вивченого матеріалу; поглиблення знань про літературну казку.
завдання: розвиток розумової діяльності (вміння аналізувати, синтезувати, узагальнювати); розширення словникового запасу; виховання почуття відповідальності за свої вчинки; виховання моральних якостей учнів на прикладі головного героя; виховувати уважного читача через читання твори до його аналізу.
Плановані результати:

Особистісні УУД:
- встановлювати зв'язок між метою навчальної діяльності та її мотивом;
- визначати загальні для всіх правила поведінки;
- визначати правила роботи в групі;

Регулятивні УУД:
- працювати за запропонованим планом, інструкції;
- висловлювати своє припущення на основі навчального матеріалу;
- здійснювати самоконтроль;
Пізнавальні УУД:
- орієнтуватися в своїй системі знань (визначати межі знання / незнання);
- знаходити відповіді на питання, використовуючи свій життєвий досвід;
- вміти визначати рівень засвоєння навчального матеріалу.
Комунікативні УУД:
- слухати і розуміти мову інших;
- вміти з достатньою повнотою і точністю виражати свої думки;
- володіти діалогічного формою мови.

хід заняття

учитель: На уроці читання ми з вами познайомилися з творчістю Антонія Погорєльського. Скажіть, хлопці, чи сподобалася вам казка? До якого типу належить дана казка?
учні: Казка «Чорна курка, або Підземні жителі» є чарівної.
учитель: Сьогодні нашу вікторину ми присвятимо цій казці і ще раз поринемо в загадковий, таємничий світ. Перед тим як почати вікторину я пропоную вам розділиться на три команди. (Можна учням запропонувати, що команда це ряд, за яким сидять учні). Виберіть назву команди. Бажано, щоб назва команди було пов'язано з казкою. Починаємо вікторину!
питання №1 (Слайд 2.)
Учитель: Перш ніж приступимо до казки, ми спочатку поговоримо про її автора. Назвіть справжнє ім'я, по батькові та прізвище автора казки «Чорна курка, або Підземні жителі»
Відповідь: Олексій Олексійович Перовський

питання №2 (Слайд 3.)
Учитель: Хто головний герой казки «Чорна курка, або Підземні жителі»?

Відповідь: Хлопчик Альоша
Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. А ось і наступне питання.

питання №3 (Слайд 4.)
Учитель: У якому місті розташовувався пансіонат, в якому навчався Альоша?
Відповідь: Санкт-Петербург
Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Давайте ми з вами зупинимо нашу вікторину і поговоримо про це приголомшливо красивому місті. Хто його заснував? Яке ще назва існувала у даного міста? Які споруди історії там є? Продовжуємо нашу вікторину.

питання №4 (Слайд 5.)
Учитель: Які книги любив читати Альоша?
Відповідь: про лицарів


Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Хлопці, а які книги любите читати ви? Чому вони вам подобаються? слухаємо наступне питання вікторини.

питання №5 (Слайд 6.)
Учитель: Що любив робити Альоша, коли всі товариші роз'їжджалися по домівках?
Відповідь: дивитися крізь щілину паркану, годувати курочок
Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. А чим ви любите займатися ви у вільний час? Чи є у вас хобі? Увага, наступне питання.

питання №6 (Слайд 7.)
Учитель: Хто, за поданням хлопчика, міг з'явитися в провулку і крізь дірочку подати йому іграшку, або талісман, або листа від татуся або матінки?
Відповідь: чарівниця
Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Хлопці, давайте згадаємо з вами казки, в яких зустрічаються чарівники і чарівниці. А ось і наступне питання.

питання №7(Слайд 8.)
Учитель: Згадайте, хто жив в кімнаті стареньких голландок?
Відповідь: Папуга
Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Хлопці, розкажіть ви про своїх домашніх тварин. Слухаємо наступне питання.

питання №8 (Слайд 9.)
Учитель: Як звали курку, яку найбільше любив Альоша?
Відповідь: Чорнушка
Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Слухаємо наступне питання.

питання №9 (Слайд 10.)
Учитель: Що подарував Альоші підземний король?
Відповідь: конопляне насіннячко

питання №10 (Слайд 11.)
Учитель: Хто зіскочив зі стін в підземеллі, і з ким довелося битися чорнушки?
Відповідь: з лицарями

Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Хлопці, при прочитанні даного уривка які почуття ви відчували? Хвилювання? Страх? Розкажіть. А ось і наступне питання.

питання №11 (Слайд 12.)
Учитель: На кого полював Альоша в підземному царстві?
Відповідь: на щурів
Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Увага, наступне питання.

питання №12 (Слайд 13.)
Учитель: Ким виявилася Чорна курка?
Відповідь: міністром підземного короля.
Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Хлопці, а ви очікували такого повороту подій? Слухаємо наступне питання вікторини.

питання №13 (Слайд 14.)
Учитель: Через що Альоша може втратити чарівного подарунка (милості короля)?
Відповідь: через нескромність
Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Хлопці, як би ви вчинили на місці Альоші? Передостанній питання нашої вікторини.

питання №14 (Слайд 15.)
Учитель: Що дав куховарки Альоша, щоб врятувати курку?
Відповідь: монету


Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Увага, хлопці, останнє запитання.

питання №15 (Слайд 16.)
Учитель: Як називалося заклад, в якому жив і навчався Альоша?
Відповідь: пансіон
Учитель: Команда, яка дала відповідь вірний і швидше за всіх отримує 1 бал. Хлопці, що ви можете розповісти про пансіоні? Чим він відрізняться від сучасної школи? Підіб'ємо підсумки вікторини. Порахуємо бали команд. Вітаємо переможців вікторини, а також команд-учасниць, які посіли 1 і 2 місця. Ви все намагалися показати свої знання і прагнули до перемоги. Молодці, хлопці !!!

Презентація на тему: Вікторина для молодших школярів за казкою А.Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі»

Урок по казкової повісті А.Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі» (5 клас)

СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

Справжнє ім'я Антонія Погорєльського, автора «Чорної курки ...», - Олексій Перовський. Це був дуже розумний і освічений чоловік. Він став доктором філософії в 19 років. Був обраний в члени Російської Академії Наук. Олексій Перовський - знавець і поціновувач російської та європейського мистецтва. Він доводився дядьком майбутньому знаменитому і дуже хорошому письменнику Олексію Костянтиновичу Толстому (автору «Золотого ключика») і приохотив племінника до читання. Саме йому-то і присвячена повість «Чорна курка, або Підземні жителі».

Перевірочної роботи на знання ЗМІСТУ ПОВЕСТИ

  1. За що король підземного царства нагородив Альошу? (за порятунок міністра чорнушки)
  2. На яких хижаків полювали жителі підземного царства? (на щурів)
  3. Який чарівною силою наділило Альошу конопляне насіннячко (його власник міг легко відповісти будь-який урок, що не навчаючи)
  4. Чому Альоша втратив насіннячко в перший раз? (в покарання за погану поведінку)
  5. Що сталося після того, як Альоша видав таємницю підземних жителів (вони змушені були піти)

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ. РОБОТА З ТЕКСТОМ

З чого починається повість?

Прочитайте фрагменти повісті, які доводять це.

Років сорок тому в С.-Петербурзі, на Василівському острові, в Першій лінії, жив-був утримувач чоловічого пансіону, який ще й досі, ймовірно, у багатьох залишився у свіжій пам'яті, хоча будинок, де пансіон той містився, давно вже поступився місцем іншому, анітрохи не схожим на колишній. У той час Петербург наш уже славився в цілій Європі своєю красою, хоча і далеко ще не був таким, як тепер. Тоді на проспектах Василівського острова не було веселих тінистих алей: дерев'яні підмостки, часто з гнилих дощок збиті, заступали місце нинішніх прекрасних тротуарів. Исакиевский міст - вузький в той час і нерівний - зовсім інший представляв вид, ніж як тепер; та й сама площа Исакиевский зовсім не така була. Тоді монумент Петра Великого від Исакиевский церкви відділений був канави; Адміралтейство не було обсаджені деревами; манеж Конногвардейский прикрашати площі прекрасним нинішнім фасадом; одним словом, Петербург тодішній не те був, що теперішній ...

... спальні кімнати дітей, перебували в нижньому поверсі, по праву сторону сіней, а по ліву жили дві бабусі, голландки, з яких кожної було понад сто років і які на власні очі бачили Петра Великого і навіть з ним казали. У нинішній час навряд чи в цілій Росії ви зустрінете людину, яка б бачив Петра Великого ...

Де живе Альоша? Чому він там опинився? Чи добре йому живеться?

Альоша живе в пансіоні (інтернаті), батьки привезли його сюди два роки тому. Спершу Альоша дуже сумував за домівкою, але поступово звик.

Як ставляться до Альоші в пансіоні?

Його все (і вчителі, і учні) люблять і пестять.

Чим займається Альоша у вільний час?

Він любить читати, особливо книги про лицарів, а потім мріяти, уявляючи себе лицарем. Він допомагає директору і його дружині по господарству. Він грає у дворі, годує курочок, спостерігає за вулицею крізь дірочки на паркані.

Що ми можемо сказати про Альоші, знаючи про його уподобання?

Він розумний (один з кращих учнів), милий, добрий, турботливий. Він фантазер і мрійник (йому здається, що дірочки в паркані для нього просвердлили чарівниці). А ще його єдиними друзями стають ... курки. Хлопчик самотній, батьки не приїжджають до нього, він єдиний з дітей не покидає пансіон під час свят і канікул, не отримує листів від мами і тата.

Альоші не вистачає батьківської любові і ласки. Тому він прив'язується до курочкам, особливо до чорнушки, яка іноді дозволяє себе гладити.

Ще Альоша миролюбний, йому не подобається, коли курочки б'ються і він «карає» їх, не даючи їм кілька днів частування. Олекса не виносить жорстокості (довго не може забути зарізаного півника), у нього ніжна і вразлива душа.

Чому Альоша так відчайдушно кинувся рятувати Чорнушку?

Він вважає її своїм другом, любить її.

Розкажіть, як Альоша рятує курку.

Благає куховарку трин, плаче, віддає своє єдиний скарб - золотий імперіал, подарований бабусею.

Як це вчинок характеризує Альошу?

Він чудовий друг: готовий пожертвувати всім на світі заради порятунку чорнушки. Він ні секунди не сумнівається в своєму рішенні заплатити за життя одного (імперіал доріг йому, в першу чергу, тому що це це пам'ять про бабусю)

Отже, зробимо першівисновки.

Альоша-чудовий хлопчик: розумний, добрий, наглядова, мрійливий. Він здатний заради одного пожертвувати всім. Ці його гідності були високо оцінені королем підземного царства і Альоша удостоївся честі стати його гостем.

Прочитайте опис царства.

Залишившись один, Альоша з увагою став розглядати залу, яка дуже багато була прибрана. Йому здалося, що стіни зроблені з Лабрадору, який він бачив у мінеральному кабінеті, наявному в пансіоні; панелі та двері були з чистого золота. В кінці зали, під зеленим балдахіном, у високім сидінні своїм, стояли крісла з золота.

Альоша дуже милувався цим оздобленням, але дивним здалося йому, що все було в самому маленькому вигляді, як ніби для невеликих ляльок ...

Спочатку повів він його в сад, влаштований в англійському смаку. Доріжки усіяні були великими різнокольоровими камишкамі, що відбивали світло від незліченних маленьких ламп, якими обвішані були дерева. Цей блиск надзвичайно сподобався Альоші.

Камені ці, - сказав міністр, - у вас називаються дорогоцінними. Це все діаманти, яхонти, смарагди і аметисти.

Ах, коли б у нас цим усипані були доріжки! - скрикнув Альоша.

Тоді і у вас би вони так само були цінні мало, як тут, - відповідав міністр.

Дерева також здалися Альоші чудово красивими, хоча до того ж дуже дивними. Вони були різного кольору: червоні, зелені, коричневі, білі, блакитні та лілові. Коли подивився він на них з увагою, то побачив, що це не що інше, як різного роду мох, тільки вище і товщі звичайного. Міністр розповів йому, що мох цей виписаний королем за великі гроші з далеких країн і з самої глибини земної кулі.

З саду пішли вони в звіринець. Там показали Альоші диких звірів, які прив'язані були на золотих ланцюгах. Вдивляючись уважніше, він, на подив своєму, побачив, що дикі ці звірі були нічим іншим, як великі щури, кроти, тхори та подібні до них звірі, що живуть в землі і під підлогами. Йому це дуже здалося смішно, але він з чемності не сказав ні слова.

Повернувшись в кімнати після прогулянки, Альоша в великий залі знайшов накритий стіл, на якому розставлені були різного роду цукерок, пироги, паштети і фрукти. Страви все були з чистого золота, а пляшки і склянки виточені з цілісних діамантів, Яхонтов і смарагдів ...

Чому король був засмучений вибором подарунка, який зробив Альоша?

Хлопчик міг попросити що завгодно, але вибрав насіннячко, яке дозволить йому добре вчитися, не докладаючи до цього жодних зусиль. Короля засмутила ліниво Альоші.

Що відбувається з Альошею, коли він починає користуватися силою чарівного насіння?

Учитель дуже його хвалив, однак Альоша не приймав його хвалу з тим задоволенням, яке перш відчував він в подібних випадках. Внутрішній голос йому говорив, що він не заслуговує цієї похвали, тому що урок цей не коштував йому ніяких труднощів ...

Альоша, як сказав я вже вище, спочатку соромився похвал, відчуваючи, що зовсім їх не заслуговує, але мало-помалу він став до них звикати, і нарешті самолюбство його дійшло до того, що він брав, не червоніючи, похвали, якими його обсипали . Він багато став про себе думати, величався перед іншими хлопчиками і уявив собі, що він набагато краще і розумніший за всіх їх. Характер Альошин від цього зовсім зіпсувався: з доброго, милого і скромного хлопчика він став гордий і неслухняний. Совість часто його в тому дорікала, і внутрішній голос йому говорив: "Альоша, не величайся! Чи не приписуй самому собі того, що не тобі належить; дякуй долі за те, що вона тобі доставила вигоди проти інших дітей, але не думай, що ти кращі за них. Якщо ти не виправишся, то ніхто тебе любити не буде, і тоді ти, при всій своїй вченості, будеш саме нещасне дитя! "

Іноді він і брав намір виправитися; але, на лихо, самолюбство так в ньому було сильно, що заглушало голос совісті, і він з кожним днем \u200b\u200bставав гірше, і з кожним днем \u200b\u200bтовариші менш його любили.

Притому Альоша став страшний пустун. Не маючи потреби повторювати уроків, які йому задавали, він в той час, коли інші діти готувалися до класів, займався витівками, і ця неробство ще більш псувала його характер. Нарешті він так набрид усім поганим своїм характером, що вчитель серйозно почав думати про засоби до виправлення такого поганого хлопчика ...

Чи змінилося ставлення до Альоші учнів і вчителів?

Так. Вчителі стали в покарання задавати йому величезні завдання, лаяти його, хоча раніше пишалися його успіхами і запрошували помилуватися Олексою батьків і інших вчителів.

Тоді, коли він був добре і скромне дитя, все його любили, і якщо, бувало, піддавався він покаранню, то все про нього шкодували, і це йому служило утіхах але тепер ніхто не звертав на нього уваги: \u200b\u200bвсе з презирством на нього дивилися і не говорили з ним ні слова. Він зважився сам почати розмову з одним хлопчиком, з яким за старих часів був дуже дружний, але той від нього відвернувся, не відповідав. Альоша звернувся до іншого, а й той говорити з ним не хотів і навіть відштовхнув його від себе, коли він знову з ним заговорив. Тут нещасний Альоша відчув, що він заслуговує таке з ним поводження товаришів.

Чому король прощає його, повернувши йому в перший раз насіннячко?

Він був великодушний і пробачив Альошу. Крім того, хлопчик дуже сильно засмучувався і багато плакав, залишившись без підтримки товаришів.

Чи допоміг в кінцевому рахунку Альоші подарунок підземного короля? Чому?

Ні. Альоша змінився в гірший бік. Конопляне зернятко не принесло йому щастя, товариші і вчителі відвернулися від героя. Цінна тільки та перемога, якої добиваєшся ціною власних зусиль.

Що змусило Альошу видати таємницю чорнушки і підземних жителів? Дізнаємося чи в цьому його вчинок колишнього Альошу?

Він злякався гніву вчителя і принизливого покарання. Смалодушнічал. На початку повісті Альоша готовий був врятувати Чорнушку будь-якими засобами, а зараз він зрадив одного і примусив підземних жителів стати мандрувати.

Що сталося з Олексою після того, як він все розповів про підземні жителів? Як він змінюється?

Альошу чекали болісні докори сумління, каяття. Він завжди буде відчувати себе винуватим в тому, що підземні жителі змушені були покинути своє прекрасне царство, а Чорнушка носитиме на руках ланцюги.

Автор любить Альошу, йому гірко бачити, як змінюється хлопчик. ВІН співчуває його важкого сиротливо дитинству, захоплюється його добрими якостями, благородством.Автор прощає Альошу за малодушність і зрадництво, показуючи, наскільки глибоко його каяття. Те, що сталося стало для Альоші хорошим уроком, і він обов'язково виправиться і стане колишнім.

Тижнів через шість Альоша, з Божою поміччю, видужав, і все, що відбувалося з ним перед хворобою здавалося йому важким сном. Ні вчитель, ні товариші не нагадували йому ні слова ні про чорну курку, ні про покарання, якого він зазнав. Альоша ж сам соромився про це говорити і намагався бути слухняним, добрим, скромним і старанним. Всі його знову полюбили і стали пестити, і він став прикладом для своїх товаришів, хоча вже й не міг вивчити напам'ять двадцять друкованих сторінок раптом - яких, втім, йому і не задавали.

Підіб'ємо підсумки нашого обговорення. Зробимо висновки.

Про що ж ця казка?

Вона про те, як Альоші довелося вирішувати важкі моральні питання і про те, як змінювався герой.
Альоші довелося пережити непрості випробування, зробити зрадництво, а потім глибоко і гірко покаятися в тому, яким він став і скільки горя завдав повірив йому підземному народом.

Хто головний герой і хто титульний?

Головний - Альоша, а заглавние- міністр Чорнушка і підземні жителі.

Чи згодні ви з тим, що ця повість казкова? Доведіть вашу точку зору.

Так. У цій історії є чарівні герої, чарівний предмет. В життя реальну вторгається диво.

(Якщо залишається час, можна попросити учнів розповісти про те, як Альоша потрапив в чарівне царство).

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Порівняйте Альошу з повісті А.Погорєльського і Марі з казки Е. Т. А. Гофмана «Лускунчик і Мишачий король». Знайдіть подібності та відмінності між двома персонажами.

Контрольна робота (тест)

за казкою А. Погорєльського

«Чорна курка або Підземні жителі»

1. Чоловік пансіон знаходився:

А) на Ісаакіївській площі;

Б) на Василівському острові;

В) у Адміралтейства.

2. Що робив Альоша по неділях і у свята:

А) гуляв; б) малював; в) читав.

3) .Любімая курочка Альоша була:

А) пухнаста біла; б) чорна чубата; в) строката.

4. Щоб кухарка не зарізав Чорнушку, Альоша дав їй:

А) імперіал; б) перлину; в) дорогоцінне каміння.

5. Пройшовши через сіни, Альоша з Чорнушкою виявилися:

А) в саду; б) в кімнатах бабусь голландок; в) в залі з ошатними стінами.

6. У залі, освітленій трьома великими кришталевими люстрами, Чорнушка боролася:

А) зі стражниками; б) з лицарями; в) з солдатами.

7. У багато прибраній залі Альоша звернув увагу на те, що панелі і двері там були з:

А) мармуру; б) чистого золота; в) малахіту.

8.У маленьких людей в ошатних різнокольорових сукнях на головах були:

А) маленькі білі шапочки; б) круглі капелюхи з пір'ям; в) лицарські шоломи.

9.У чорнушки була посада:

А) головний міністр; б) королівський писар; в) міністр закордонних справ.

10.В подяку за порятунок чорнушки король дав Альоші володіє чарівною силою:

А) зерно соняшника; б) гречане зернятко; в) конопляне насіннячко.

11.Мишьі і щурів хутра в царстві маленьких людей "дозволено було вживати»:

А) знатним особам; б) дітям; в) всім.

12.Когда по Петербургу рознеслася чутка про незвичайні здібності Альоші, в пансіон кілька разів приїжджав:

А) імператор; б) директор училищ; в) чиновник - доглядач.

13.Через деякий час характер Альоші з доброго, милого і скромного став:

А) злим і непокірним; б) гордим і неслухняним; в) норовливим і нахабним.

14.Когда вчитель поставив Альоші вивчити 20 сторінок, хлопчик не зміг відповісти урок тому що:

А) він не зміг вивчити такий великий обсяг матеріалу;

Б) він розгубився;

В) він втратив конопляне зернятко.

15. Наказав Альошу, учитель:

А) поставив його на крупу; б) посадив його на хліб і воду; в) закрив його в темній комірці.

16.Із- зраду Альоші Чорнушка змушений був носити:

А) товсті мотузки; б) ланцюг; в) полотняну сорочку.


По темі: методичні розробки, презентації та конспекти

Конспект уроку за казкою А. Погорєльського "Чорна курка, або Підземні жителі". самоаналіз уроку

Презентація. Урок за казкою А. Погорєльського "Чорна курка, або Підземні жителі".

Традиційний урок комбінованого типу. Текст казки як задачник моральності. Завдання до уроку дозволяють розвивати не тільки логічне мислення, а й образне сприйняття твору учнями ....

"Чорна курка, або Підземні жителі. Фантастичне і достовірно-реальне в казці. Повчальні зміст.

А. Погорєльський. "Чорна курка, або Підземні жителі. Фантастичне і достовірно - реальне в казці. Повчальні зміст" ...

Казка Антонія Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі». Фантастичне і достовірно-реальне в казці. Химерний сюжет. повчальне зміст

Казка Антонія Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі» .Фантастіческое і достовірно-реальне в сказке.Прічудлівий сюжет. Повчальне зміст ...

Тест за казкою А. Погорєльського «Чорна курка або підземні жителі»

Питання № 1

а) Олексій Перовський б) Олександр Петровський в) Олексій Петров

Питання № 2

а) понесені б) училище в) інтернат

Питання № 3

а) грав б) малював в) читав.

Питання № 4

а) провулок б) площа в) магазин

Питання № 5

а) Чернавка б) Черниця в) Чорнушка

Питання № 6

а) імперіал б) перлину в) дорогоцінне каміння.

Питання № 7

а) мама б) бабуся в) директор пансіону

Питання № 8

а) міністр закордонних справ б) головний міністр в) головний писар

Питання № 9

а) на мишей б) на тарганів в) на щурів

Питання № 10

а) бобове зернятко б) конопляне насіннячко в) горошинку

Питання № 11

а) самоповага б) самолюбство в) почуття власної гідності

Питання № 12

а) імператор б) директор училищ в) чиновник - доглядач.

Питання № 13

а) він розгубився

в) Альоша втратив конопляне зернятко

Питання № 14

А) поставити його на крупу б) посадити його на хліб і воду в) закрити в темній комірці

Питання № 15

а) вікно б) кватирку в) щілинку

Питання № 16

а) ланцюг б) кільце в) мотузку

Питання № 17

а) безвідповідальність б) зрада в) байдужість

Питання № 18

а) Вони всі загинули б) Вони всі стали курками і півнями в) Вони змушені були покинути

обжите місце

Питання № 19

а) відчай б) каяття в) страх

Питання № 20

а) шість днів б) шість тижнів в) дванадцять днів

Відповіді на Тест за казкою А. Погорєльського «Чорна курка або підземні жителі»

Питання № 1 Яке справжнє прізвище Антонія Погорєльського?

а) Олексій Перовський б) Олександр Петровський в) Олексій Петров

Питання № 2 Як називалася школа на Василівському Острові, в якій жив Альоша?

а ) пансіон б) училище в) інтернат

Питання № 3 Що робив Альоша по неділях і у свята:

а) грав б) малювавв) читав.

Питання № 4 Що приваблювало Альошу за двором, відділеним дерев'яним парканом з барокових дощок?

а) провулок б) площа в) магазин

Питання № 5 Як звали улюблену чорну хохлату курку головного героя?

а) Чернавка б) Черниця в) Чорнушка

Питання № 6 Щоб кухарка не зарізав Чорнушку, Альоша дав їй:

а) імперіал б) перлину в) дорогоцінне каміння.

Питання № 7 Хто подарував героєві цю золоту монету?

а мати б) бабуся в) директор пансіону

Питання № 8 Яка посада була у чубатого улюблениці Альоші?

а) міністр закордонних справ б) головний міністр в) головний писар

Питання № 9 На кого запросили Альошу поохотится підземні жителі?

а) на мишей б) на тарганів в)на щурів

Питання № 10 Який подарунок зробив король Альоші? Про нього він сказав такі слова: "Поки воно буде у тебе, ти завжди знати будеш урок свій, який би тобі ні задали ..."

а) бобове зернятко б) конопляненасіннячко в) горошинку

Питання № 11 Після того, як король подарував Альоші зернятко яке почуття хлопчика "... дійшло до того, що він брав, не червоніючи, похвали, якими його обсипали. Він багато став про себе думати, величався перед іншими хлопчиками і уявив, що він набагато краще і розумніше всіх їх "?

а) самоповага б) самолюбство в) почуття власної гідності

Питання № 12 Коли по Петербургу рознеслася чутка про незвичайні здібності Альоші, в пансіон кілька разів приїжджав:

а) імператор б) директор училищ в) чиновник - доглядач.

Питання № 13 Коли вчитель поставив Альоші вивчити 20 сторінок, хлопчик не зміг відповісти урок тому що:

а) він розгубився

б) конопляне насіннячко втратило свою чарівну силу

в) Альоша втратив конопляне зернятко

Питання № 14 Наказав Альошу, учитель наказав:

А) поставити його на крупу б)посадити його на хліб і воду в) закрити в темній комірці

Питання № 15 Вставте пропущене слово: "Не вважай, - відповідала Чорнушка, - що так легко виправитися від пороків, коли вони вже взяли над нами верх. Пороки звичайно входять в двері, а виходять в ..., і тому, якщо хочеш виправитися, то повинен безперестанку і строго стежити за собою. "

а) вікно б) кватирку в) щілинку

Питання № 16 "Альоша кинувся цілувати маленькі ручки міністра. Схопивши його за руку, він побачив на ній щось блискуче, і в той же самий час якийсь незвичайний звук вразив його слух". Що побачив герой на руках чорнушки?

а) ланцюг б) кільце в) мотузку

Питання № 17 Який вчинок зробив Альоша, коли, рятуючи себе, розповів вчителю про підземні жителів?

а) безвідповідальність б ) зрада в) байдужість

Питання № 18 Що трапилося з підземними жителями після того, як таємниця розкрилася?

а) Вони всі загинули б) Вони всі стали курками і півнями в) Вони змушені були покинути

обжите місце

Питання № 19Яке почуття випробував хлопчик після того, як зрадив підземних жителів?

а) відчай б) каяття в) страх

Питання № 20Скільки часу в Олексія була гарячка?

а) шість днів б) шість тижнів в) дванадцять днів