Конспект логопедичного заняття Постановка звуку ч. Конспект індивідуального логопедичного заняття з автоматизації звуку у дитини з дизартрією. Розбір артикуляції звуку

Завдання: Постановка відсутнього звуку "Ч".

Цілі заняття:
- Закріпити артикуляцію та ізольоване вимовлення звуку «Ч».
- Зміцнити м'язи язика за допомогою виконання артикуляційної гімнастики.
- Закріплення правильної вимови звуку [Ч].
- Формування вміння виділяти заданий звук на фоні звуків, складів та слова.
- розвиток дрібної моторики;
- розвиток логічного мислення;
- Розвиток зорової уваги та пам'яті.

Обладнання: Іграшка черепаха, картинки.

Організаційний момент:
Логопед загадує загадку про Черепаху:

Будиночок мій, скрізь зі мною.
Він влаштований за спиною.
Я з жабами дружу
Дуже повільно ходжу.
Зовсім не козишка,
Хто я ... (черепашка)

Показ іграшкової черепахи.
Логопед:
Давай разом із черепахою зробимо гімнастику для язичка.
Артикуляційна гімнастика:

1. «Лопатка».
Мета: Виробити навички робити мову широкою і спокійно утримувати її в розслабленому стані.
Губи в посмішці. Рот відкритий. Покласти широкий передній край язика на нижню губу і утримувати його в такому положенні за рахунок від 1 до 5-10. . Мова не висовується далеко: вона повинна лише накривати нижню губу. Бічні краї язика мають стосуватися кутів рота.

2. «Пиріжок».
Мета: Зміцнювати м'язи язика, розвивати вміння піднімати бічні краї язика.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Мова висунуто. Бічні краї лопатообразного язика піднімаються вгору, по середній подовжній лінії язика утворюється западина. Мова у такому положенні утримувати під рахунок від 1 до 5-10. Слідкувати, щоб губи не допомагали язику, залишалися нерухомими.

3. «Гойдалка».
Мета: Зміцнювати м'язи язика. Розвивати рухливість і гнучкість кінчика язика, уміння ним управляти.

а) широка мова піднімається до носа і опускається до підборіддя;
б) широка мова піднімається до верхньої губи, потім опускається до нижньої губи;
в) широким кінчиком язика доторкнутися до горбків (альвеол) за нижніми різцями, потім за верхніми;

4. «Мова переступає через зуби».
Мета: Зміцнювати м'язи язика, розвивати гнучкість та точність рухів кінчика язика, уміння ним керувати.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Рухи мови:
а) широким язиком доторкнутися до верхніх зубів із зовнішнього боку, потім із внутрішньої;
б) широким язиком доторкнутися до нижніх зубів із зовнішнього боку, потім із внутрішньої.
При виконанні вправ слідкувати, щоб язик не звужувався, нижня щелепа та губи були нерухомі.

5. "Маляр".
Мета: Виробляти рух мови нагору, його рухливість, вміння керувати ним.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Широким кінчиком язика погладити піднебіння, роблячи рухи язика назад-вперед (від зубів до горла і назад). Слідкувати, щоб язик не звужувався, доходив до внутрішньої поверхні верхніх різців і не висовувався з рота, губи не натягувалися на зуби, нижня щелепа не рухалася.

6. "Грибок".
Мета: Зміцнювати м'язи язика, виробляти рух язика вгору, розтягувати під'язичну вуздечку.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Притиснути широку мову всією площиною до піднебіння (мова присмоктується) і утримати в такому положенні за рахунок від 1 до 5-10. Мова нагадуватиме тонкий капелюшок грибка, а розтягнута під'язична вуздечка - його ніжку. Слідкувати, щоб бічні краї язика були однаково щільно притиснуті до піднебіння (жодена половина не повинна провисати), щоб губи не натягувалися на зуби. При повторенні вправи рота треба відкривати ширше.

7. «Гармошка».
Мета: Зміцнювати м'язи язика, виробляти вміння утримувати мову у вертикальному положенні, розтягувати під'язичну вуздечку.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Широкий язик притиснути до піднебіння (мова присмоктується) і, не спускаючи мови, розкривати і закривати рот. При повторенні вправи треба намагатися відкривати рота все ширше і довше утримувати в такому положенні. Слідкувати, щоб при відкритті рота губи були в посмішці і залишалися нерухомими, а язик не провисав.

8. «Смачне варення»
Мета: Зміцнювати м'язи язика, розвивати рухливість язика, виробляти підйом широкої передньої частини язика.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Широким переднім краєм язика облизати верхню губу, роблячи рух язиком зверху вниз, потім втягнути язик у рот до центру піднебіння. Слідкувати, щоб язик не звужувався, при втягуванні його бічні краї ковзали по корінних зубах, а кінчик язика був піднятий. Губи не натягуються на зуби, нижня щелепа не «підсаджує язика вгору - вона має бути нерухомою.

9. "Кухлина".
Мета: Зміцнювати м'язи язика, виробляти підйом бічних країв та кінчика язика, уміння утримувати мову в такому положенні.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Мова висунуто. Бічні краї та кінчик язика піднято, середня частина спинки язика опушена, прогинається донизу. У такому положенні мову утримати під рахунок від 1 до 5-10. Слідкувати, щоб губи не натягувалися на зуби, нижня щелепа була нерухома.

10. "Фокус".
Мета: виробляти вміння утримувати бічні краї і кінчик язика в піднятому стані, вчити спрямовувати повітряний струмінь посередині мови.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Мова висунуто. Бічні краї та кінчик язика піднято, середня частина спинки язика прогинається донизу. Утримуючи мову в такому положенні, здувати ватку з кінчика носа. Слідкувати, щоб нижня щелепа була нерухома, губи не натягувалися на зуби, ватка летіла строго вгору.

11. «Саночки».
Мета: розвивати рухливість мови, вміння утримувати мову у верхньому положенні з піднятими бічними краями.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Бічні краї язика щільно притискаються до верхніх корінних зубів, спинка прогинається донизу, кінчик вільний. руху язиком вперед-назад, бічні краї язика ковзають по корінних зубах. Слідкувати, щоб нижня щелепа не рухалася, губи не натягувалися на зуби.

12. «Збірник» – «Рупор» – «Трубочка».
Ціль: зміцнювати круговий м'яз рота, виробляти вміння швидко змінювати положення губ.
Зуби зімкнуті. Губами імітується проголошення звуків і-о-у.

Хід заняття.

1. Гра: «Впіймай звук Ч».
Плясни в долоні, якщо почуєш звук Ч.
- П, Ш, Ч, Ц, Л, Ч.
- ПА, АЛЕ, ЧЕ, СА, ЩА, ЧО.
- ЧАЙ, СОН, ГОДИННИК, ЩАВЕЛЬ, СІК, ШАПКА, М'ЯЧ.

2. Ігровий прийом постановки звуку "Ч". (Постановка з наслідування).
Логопед:
-Черепахи дуже повільно повзуть, вони мирні та спокійні.
-Черепахи люблять тишу.
Коли голосно, можна зробити так:
Логопед підносить вказівний палець до губ і вимовляє: Ч-Ч-Ч-Ч-Ч…
Логопед уточнює артикуляцію звуку «ч»:
При виголошенні звуку "Ч"
Губи округлені та злегка висунуті вперед.
Зуби зближені.
Широкий кінчик язика піднятий до передньої частини твердого піднебіння, бічні краї язика притиснуті до верхніх корінних зубів.
Повітряний струмінь із силою проходить крізь вузьку щілину між альвеолами та передньою частиною язика.
-Дитина повторює за логопедом: Ч-Ч-Ч-Ч…

3. Пальчикова гімнастика: Черепашка.
- "Скільки пилу, скільки сміття -
- До дверей дійду не скоро", -
- І зітхає тяжко
- Наша черепашка.
Пересуваємо пальчики повільно, наче це ніжки черепашки.

4. Гра: «Знайди картинку».
Дитина має відібрати ті картинки, у назві яких є звук «Ч».
Картинки: чемодан, годинник, окуляри, бочка, бджола, гойдалка, м'яч, ключ, шапка, щука, ящик, чапля, тапок, танк.
Підсумок заняття:
-Який звук, ти вчився вимовляти? (Звук "Ч").
Молодець!

Якщо ж з якихось причин звук наслідування не виходить, то можна скористатися механічним способом постановки звуку «Ч». За допомогою зонда № 5. Дитину просять вимовити склад, зондом № 5 піднімаємо і відсуваємо мову назад, потім округляємо губи.

Поставити дитині букву Ч і звук [Ч] можна без допомоги логопедів, а при організації самостійних систематичних занять. Є багато цікавих способів, як допомогти дітям зрозуміти, як потрібно перебудовувати мову, щоб вийшов артикуляційно правильний звук [Ч].

Вік дитини та готовність мовного апарату

Якщо малюк 3-4 років не вимовляє звук та літеру Ч, це ще знаходиться в межах норми, оскільки артикуляція звуку [Ч] складна:

  • кінчик язика піднімається до піднебіння, згинаючись гачком так, щоб торкнутися альвеол верхніх зубів із внутрішньої сторони;
  • на коротку мить він присмоктується до піднебіння;
  • потім все тіло язичка різко опускається донизу.

Така складна звукова артикуляція [Ч] доступна дітям з 5 років. Дитина готова вимовляти його вимовляти, якщо вона вже освоїв звуки , і [Щ].

Прислухайтеся до звукоутворення [Ч] і почуєте, що звук складається з м'якого [т’] і різкого [щ’] .

Характеристика звуку [Ч]:

Звук [Ч'] – приголосний, глухий, завжди м'який.

Постановка звуку [год]

Артикулацію звуку [Ч] можна поставити 3 способами:

  1. З використанням частини [т’] : вимовляти цей звук у дуже швидкому темпі так, щоб кінчик язика діставав основи верхніх різців з боку піднебіння. Потім почати загортати його, ніби погладжуючи горбик біля коріння зубів – альвеоли. І водночас потрібно широко розтягувати куточки рота, як у посмішці.
  2. Із застосуванням двох складових [т'] і [щ']: широко посміхаючись, спочатку повільно, а потім все швидше і швидше вимовляти поперемінно [т'] і [щ']. Швидкість дозволяє злитися їм та отримати чисту артикуляцію звуку.
  3. Пояснити звукоутворення, розклавши процес на етапи: для вправи потрібен шматочок паперу чи шоколадки. Він лягає на кінчик язика і дитя просять приліпити його над дірочкою, яка знаходиться між верхніми різцями з внутрішньої сторони. Для цього необхідно спочатку намацати це місце, а потім уже зі шматочком ласощів відправити мову на завдання. Для фіксації шоколаду або паперу необхідно докласти сили, що послужить і дозволить автоматизувати рух мови.

У всіх випадках необхідно садити дитину перед дзеркалом і акцентувати увагу на тому, щоб вона стежила за своїми рухами у відображенні. Деякі батьки ігнорують це правило, проте логопедичне заняття проходить у рази продуктивніше за візуального контролю положень рота та мови.

Артикуляційна гімнастика

Для початку необхідно «розігріти» мову, адже цей орган – це великий м'яз. Ось кілька вправ, які допоможуть підготувати її до роботи:

  • «Чистка зубів»: язиком необхідно водити з внутрішньої частини верхніх зубів. Робити це потрібно з швидкістю, що наростає. Важливо, щоб він стикався саме з основою зубів - місцем їхнього стику з яснами. Саме там є альвеоли.

  • «Грибочок»: завдання допоможе тим хлопцям, які мали проблеми з іншими звуками через коротку вуздечку. Малюкові потрібно розтягнути губи в посмішці і широкою мовою притулитися до верхнього піднебіння. Чим ширше розкритий рот, тим кращий результат.

  • «Смаки»: покласти на кінчик язика іриску, шоколадку і приклеювати її до верхнього піднебіння у передніх зубів. Важливо, щоб рота широко відкрито. На відміну від вправи на постановку звуку, дитині не потрібно її вимовляти, тому що завдання – зміцнити м'яз.

Якщо малюку подобається так займатися, то його можна ставити в кінці блоку артикуляції і з нього вже переходити на вимову звуку [Ч]: спочатку вправу без звуку, а потім його ускладнення необхідністю промовляти [Ч].

Правильна артикуляція

Вище описані вправи наочно демонструють, що постановка звуку [Ч] можлива декількома способами, що відрізняються методикою звукоутворення:

1. Використання опорного звуку та правильна постановка послідовних рухів мови:

  • малюкові пропонують промовляти завжди м'який [т'] і при цьому концентрувати увагу на тому, щоб мова щільно примикала до альвеол. Потім спеціаліст показує, як треба загорнути мову до гортані з цього положення. Для цього використовують шпатель. Якщо йому важко дається ізольований звук [т'], можна замінити його на [ат'];
  • Дитину просять проговорити [т'] і при цьому натискати пальчиками на куточки рота, витягуючи губи трубочкою. При такому положенні губ язик автоматично ковзає назад.

2. Використання ефекту злиття частин [Ч]:

  • Треба попросити малюка послідовно, але швидко вимовляти твердий глухий [т], а за ним [щ]. Спочатку це робиться повільно, а потім із нарощуванням темпу прискорення. Важливо, щоб вимова формувалося на видиху.

3. Вправа із застосуванням ігрової форми наслідування:

  • імітувати стрекотіння коника або «кликати» качок – «кача-кача»;
  • читати малюкові вірші: дорослий зачитує рядки і робить паузи у тих місцях, де дитина повинна вимовити звук.

4. Використовувати опорні звуки:

  • попросити вимовити звук "ть", акцентувавши увагу на правильному положенні мови. Під час того, як дитина вимовляє, супроводжувати звукоутворення рухом долоні, що згинається.

Нефахівцеві важко визначити, який із способів, підійде дитині. Для цього батьки можуть поперемінно використовувати кожну з цих вправ. За результатами роботи оцінюється його ефективність. Головне - не зупинятися на тому, що у дитини виходить диференціація звуків [т'] та [ч], адже артикуляційна навичка ще не закріплена.

Автоматизація звуку [год]

Для автоматизації вимови використовується така послідовність вправ:

  • спочатку промовляння прямих, та був зворотних складів: ча-ач, уч-чу, чо-оч;
  • промовляння одно- та двоскладових слів, у яких [ч] знаходиться на кінці: м'яч, дичина, бички, пташка;
  • вимова слів, де звук перебуває у середині: бочка, качка, павуки;
  • промовляння слів, що починаються на [ч]: чайник, чавунний, Чукотка;
  • читання або вимова словосполучень зі звуком, їх поєднання: чайні чашки, шкіряна валізка, пень-піночок, кіт-кіточок.
  • чистомовки та вірші, насичені цим звуком – заключна частина логопедичної роботи з автоматизації.


Автоматизація звуку [ч] у словосполученнях та реченнях
Автоматизація звуку [ч] у чистомовках

Диференціація звуків [ч]-[т], [ч]-[ц], [ч]-[щ],

Проблема роз'єднання звуків [ч]-[т] й у малюків, які вчаться промовляти цей звук однією мовою. Диференціація звуків [ц]-[ч]» та [щ]-[ч] актуальна для дітей із білінгвічних сімей. Така заміна й у іноземних мов Алтайської сім'ї.

Для диференціації дитині пропонують вимовляти склади, слова, словосполучення, речення, що містять звуки [ч]-[т], [ч]-[ц], [ч]-[щ].





Диференціація звуків [ч]-[ц] у віршах
Диференціація звуків [ч]-[ш'] у складах Диференціація звуків [ч]-[ш'] у словах
Диференціація звуків [ч]-[ш'] у текстах Диференціація звуків [ч]-[ш'] у віршах

ВСТУП

До вашої уваги пропонується комплект посібників з автоматизації звуків, поставлених логопедом. Він складається із десяти альбомів:

Автоматизація звуку Зу ігрових вправах

Автоматизація звуку 3 у ігрових вправах

Автоматизація звуку Ц у ігрових вправах

Автоматизація звуку Ш у ігрових вправах

Автоматизація звуку Жу ігрових вправах

Автоматизація звуків Ч, Щу ігрових вправах

Автоматизація звуку Лу ігрових вправах

Автоматизація звуку Льв ігрових вправах (Автоматизація звуку Рв ігрових вправах Автоматизація звуку Рьу ігрових вправах

У даному альбомі представлена ​​система вправ з автоматизації звуків Ч, Щ. Матеріал, запропонований автором, перетворює одноманітну та монотонну роботу із закріплення вимови звуків на цікаву гру. Одночасно з автоматизацією звуків у дитини вдосконалюється навичка читання, розвивається дрібна моторика, творча уява.

Робота по даному посібнику сприяє більш швидкій автоматизації звуків у спонтанній мові, розвитку фонематичного слуху, вдосконаленню складової структури слова, корекції лексико-граматичного ладу мови, закріпленню знань про звуки, що автоматизуються, і відповідних літер, формуванню навички звукобуквенного аналізу складів і . Водночас відбувається розвиток дрібної моторики пальців рук; активізація пам'яті, уваги, мислення. Все це є своєчасною профілактикою дисграфії та дислексії. Залежно від складності мовного дефекту дитини та етапу корекційної роботи гри та завдання можуть використовуватись логопедом комбіновано.

Автоматизація звуків 4, Щ проводиться за традиційною в логопедії схемою. Спочатку проводиться комплекс вправ артикуляційної гімнастики. Потім пропонуються вправи на автоматизацію звуків 4, Щ ізольовано, на матеріалі складів, слів, речень, віршованих та прозових текстів.

Для того щоб зробити процес автоматизації звуків у словах більш захоплюючим та ефективним, пропонується низка допоміжних прийомів.

Одним із них є використання в роботі дрібних об'ємних (наприклад, від кіндер-сюрпризів) або плоских іграшок, назви яких містять звуки, що автоматизуються*. Цей прийом також допомагає активізувати увагу малюка і максимально підтримує його інтерес до матеріалу, що вивчається протягом всього заняття, доставляючи радість самовираження і, безумовно, викликаючи позитивні емоції. Ігрова ситуація створює невимушену обстановку на занятті, звільняє дитину від скутості, спонукає її спілкування, сприяє швидкому контакту з логопедом. Робота з іграшкою проводиться під час проведення наступних ігор:

    лабіринт.Дитина, чітко вимовляючи звук, що вивчається, називає в заданому порядку представлені на кожній сторінці альбому картинки, переміщуючи по них обрану іграшку. Рух починається з клітини, позначеної зірочкою. Якщо слово називається дитиною неправильно, то наступний хід робити не можна доти, доки слово не буде названо вірно.

    Лабіринт із промовлянням.Дитина під час руху лабіринтом має як назвати картинки, а й вказувати напрям наступного ходу. Наприклад, чай - праворуч, чайка - праворуч, чайник - вниз ... » %

    Лабіринт із пропуском ходу.Гра проводиться у два етапи. Спочатку дитина називає всі картинки по порядку, а потім, починаючи з картинки, позначеної зірочкою, через одну.

    Лабіринт навпаки.Спочатку дитина промовляє всі слова – назви картинок лабіринту. Потім ставить іграшку на останню картинку лабіринту і рухається у зворотному напрямку, називаючи слова.

Ці ігри рекомендується проводити з кожним лабіринтом (с. 4-5, 20-21). Якщо при проходженні лабіринту іграшка потрапляє на клітинку зі знаком питання, дитина повинна придумати слово з звуком, що автоматизується, у певній позиції.

Надалі закріплення вимови звуків відбувається у словосполученнях, реченнях, оповіданнях та віршованих текстах.

Будьте терплячі та доброзичливі. Тоді результати занять із дитиною вас обов'язково порадують.

* На обороті обкладинки представлені такі плоскі іграшки: Дюймовочка, черепаха, щеня, гонщик.

Артикуляційна гімнастика

Усі вправи виконуються перед дзеркалом. Вправи 1, 2, 4 припускають утримання статичної пози під рахунок до 5 (до 10); вправи 3, 5 б виконуються 10-15 разів.

2. Чашечка

1. Лопаточка

Рот відкритий. Покласти широку розслаблену мову на нижню губу. Занести "лопатку" в рот, намагаючись не напружувати язик.

Відкрити рота. Широкий розслаблений язик підняти до верхньої губи. Прогнути середню частину язика, загнувши догори бічні краї.

3. Конячка

4. Грибок

Усміхнутися (зуби видно), відкрити рот. Присмоктати широку мову всією площиною до піднебіння і відкрити рот.

Присмоктувати язик до піднебіння, розтягуючи під'язичну зв'язку. Натискати язиком повільно і сильно. Нижня щелепа має бути нерухома!

6. ПОЧИЩИМО ЗУБКИ

Спочатку виконувати із закритим ротом, потім – з відкритим.

5. СМАЧНЕ варення

«Почистити» кінчиком язика верхні зуби з внутрішньої сторони (ліворуч – праворуч, зверху вниз). Нижня щелепа нерухома!

Рот відкрити. Широким язиком облизувати верхню губу, роблячи рухи зверху донизу. Нижня щелепа нерухома!

Вправа "Паровозик".Допоможи паровозику дістатися до вокзалу. Проводь пальчиком по доріжці, вимовляючи чітко: Ч-Ч-Ч... (Губи висунуті вперед і округлені. Кінчик язика стосується піднебіння. Бічні краї язика щільно притиснуті до верхніх корінних зубів. Спинка язика піднята. При виголошенні звуку кінчик язика відривається від піднебіння.)

Вправа «Пісеньки».Дюймовочка вирішила навчити тебе правильно вимовляти свій улюблений звук Ч. Для цього вона вигадала складові пісеньки! Слухай уважно та повторюй пісеньки разом із Дюймовочкою. Постарайся не помилятися. (Слідкуйте за виразним вимовою звуку Ч у рядах складів. Якщо дитина припустилася помилки, запропонуйте їй повторити ряд складів ще раз.)

Лабіринт 1

Перш ніж розпочати роботу з лабіринтами, уважно прочитайте вступ!

Вправа «Живе – неживе»*.Спочатку назви слова, що позначають живі предмети, та був - неживі предмети.

Вправа «Чарівна паличка».Торкаючись чарівною паличкою до картинок, зміни їх назви на зразок. Приклад: чайка - чайки.Які слова не змінились?

Вправа "Вгадай".Я назву слово-дія, а ти підбери до нього відповідне слово-предмет і проговори обидва слова разом. Зразок: П'ють... (чай).

Вправа "Фотограф" *.За допомогою чарівного фотоапарата «сфотографуй» (запам'ятай) якнайбільше картинок. Закрий альбом та назви ці картинки.

Лабіринт 2

Вправа «Луна»*.Слухай слова. (Дорослий називає будь-які 2-5картинок.)Запам'ятай їх і повтори в тому самому порядку разом з іграшкою, виділяючи звук Ч.

Вправа «Чого не стало?»Розглянь та запам'ятай картинки. Я закрию одну картинку чарівним екраном, а ти подивися та скажи, чого не стало. (Вправа повторюється кілька разів.)

Вправа «Хлопушки»*.Наслідуючи лабіринтом, назви картинки по складах, визначаючи кількість складів бавовнами. Потім я загадаю слово, проплескаю його по складах, а ти відгадай це слово.

Вправа «Склади пропозицію»*.Вибери будь-яке слово-картинку та склади з ним речення. Зразок: У лікарні дівчинку зустрівлікар .

Вправа «Четверта – зайва».Знайди в кожній рамочці зайву картинку та обведи її в гурток. Поясни свій вибір. Назви зайві картинки, чітко вимовляючи звук Ч.

Вправа «Порахуй».До Мухи-Цокотухи прийшли гості. Порахуй метеликів, коників та бджіл. Зразок: одна метелик, дві метелики... Кого більше прийшло? Кого – менше? Порахуй комах у зворотному порядку. Зразок: чотири метелики, три метелики...

Вправа "У кого хто?"Закінчи пропозиції щодо картинок. Назви дитинчат тварин, чітко промовляючи звук Ч.

Вправа "Нові слова".Чиполліно дізнався, що якщо замінити у слові хоча б одну літеру, його сенс зміниться. Перевір, чи це так?

Заміняй у словах останній звук на звук Ч. Зразок: крейда - ... (меч).

МЕЛ - ... ВОРОГ ...

ПЛАН - ... КУЛИК - ... ГРАМ - ...

Заміни у словах перший звук на звук Ч. Зразок: погано... (диво). Які слова в тебе вийшли?

ХУДО - ... БАС - ...

ГАЙКА - ... КУЛІ - ... ТАЄМНИК - ...

Вправа «Склади пропозицію».Склади пропозиції про Ванечку та Танечку за схемами з опорою на картинки. Зразок: Ванечка... годинник. - Ванечку подарували годинник.

Вправа «Виправте пропозицію».Черепашонок придумав пропозиції. Але переплутав у них усі слова. Послухай речення. Знайди і виправте помилки черепашонка.

Пошта принесла листоношу.

Завдання вирішило учня.

Вівці пасуть чабана.

Чорниця збирала онуку у лісі.

Ми взяли на валізу дачу з речами.

Метелик ловить дівчинку сачком.

Рибка спіймала Вовочку на вудку.

Мишко живе у селі у бабусі та дідуся. Вранці він пасе овечку. У овечки на шиї дзвінкий дзвіночок. Миші допомагає собачка Жучка.

Вдень Мишко бере вудку і йде із Жучкою на річку. Там друзі рибалять і грають у м'яч.

Увечері Мишко з бабусею та дідусем сідають біля грубки та п'ють чай.

Вправа «Склади картинку».Відгадай загадки. Склади з лічильних паличок (сірників) картинки за зразком. Згадай і повторюй кожну загадку.

Що за диво? Отак диво: Зверху блюдо, знизу блюдо. Ходить диво дорогою. Голова стирчить та ноги.

Л. Ульяницька

Які слова зі звуком Ч ти запам'ятав із цього вірша?

З гарячої криниці Через край водиця ллється.

А. РіздвянаСклади речення зі словом чайник.

Вправа "Знайди слово".Назви картинки, виділяючи звук Ч. Знайди слова, в яких звук Ч знаходиться на початку (у середині, наприкінці). Поєднай кожну картинку з відповідною схемою. Склади речення з кожним словом – назвою картинки. Вигадай свої приклади слів для кожної схеми.

Вправа «Розфарбуй звукову схему».Розфарбуй звукову схему кожного слова. Синім кольором познач тверді приголосні звуки, зеленим – м'які приголосні, червоним – голосні.

Вправа «Підбери слова на склади».Прочитай склади. Знайди картинки, назви яких починаються ці склади. Назви ці малюнки. Тобі допоможуть стрілки. Скільки стрілок йде від складу, стільки і картинок починається на цей склад. Приклад: ча - чайник, чашка, чайка.Вигадай ще слова на кожен склад.

Вправа "Чарівна доріжка".Допоможи черепашці дістатися додому. Для цього прочитай склади та слова на чарівній доріжці. Склади речення з прочитаними словами.

Вправа "Загадкові слова".Розстав літери по порядку. Запиши слова, які в тебе вийшли. Виконати завдання тобі допоможуть малюнки.

Вправа "Слово розсипалося".Подивися на картинки. У порожніх клітинах запиши їхні назви з розсипаних літер. Придумай по 2-3 речення з кожним словом.

Вправа «Збери слово».Допоможи Зайченяті зібрати слова. Запиши слова, що вийшли, в порожні клітини. Склади по 2-3 речення з кожним словом.

червоною зірочкою.

Другий хід – три клітини вправо.

Третій хід – три клітки вниз.

Четвертий хід – одна клітина вправо.

П'ятий хід – три клітки вгору.

Шостий хід – три клітини вліво.

Перший хід – літера, відзначена

зеленою зірочкою.

Другий хід – одна клітина вниз.

Третій хід – одна клітина вправо.

Четвертий хід – дві клітки вниз.

П'ятий хід – одна клітина вліво.

Шостий хід – чотири клітки вгору.

Вправа "Розшифруй слова".Які слова загадав метелик? Розшифруй їх. Склади їх із перших букв слів - назв картинок - і запиши в порожні клітини.

Вправа «Сходи».Розглянь та назви картинки. Порахуй кількість звуків у кожному слові та запиши слова у відповідні клітини кросворду-«сходи».

Вправа "Почистимо доріжку".Допоможи мамі Медведиці почистити доріжку біля будиночка. Проводь пальчиком по доріжці, вимовляючи чітко: Щ-Щ-Щ... - саме цей звук чується, коли підмітають щіткою. (Губи висунуті вперед і округлені. Кінчик язика притиснутий до горбків за верхніми зубами. Бічні краї язика щільно притиснуті до верхніх корінних зубів. Спинка язика піднята. Мова напружена.)

Вправа «Пісеньки».Щігол дуже любить співати різні складові пісеньки. Слухай уважно та повторюй пісеньки разом із шпаром. Постарайся не помилятися. (Слідкуйте за виразним вимовою звуку Щ у рядах складів. Якщо дитина припустилася помилки, запропонуйте їй повторити ряд складів ще раз.)

Шмакова Олена
Постановка звуку [Ч] двома способами

Постановка звуку Ч.

Звук Ч можна поставити двома способами.

Спосіб 1. У швидкому темпі вимовляємо поєднання ть-ть-ть (кінчик мови стосується основи верхніх різців). Потім поступовопочинаємо відводити кінчик язика назад, ніби погладжуючи верхні альвеоли. При цьому широко розтягуємо губи у посмішці. В результаті повинен вийти чіткий звук Ч.

Спосіб 2. Спочатку повільно, потім все прискорюючи темп, вимовляємо поєднання звуків ть і ш – тьш. Не забуваймо широко посміхатися. Це важливо!

Деякий час потренуйтесь вимовляти звук Ч ізольовано: «Як цокають годинники?»«Ч-ч-ч». «Як цвіркотить коник?»«Ч-ч-ч». «Як заспокоїти малюка, що розшумівся?» - «Ч-ч-ч».

Постановка та автоматизація звуку [Ч].

Аффрикат, злитий (Т, Ш: Т – не язично – зубний, а язично альвеольний; Ш - верхнє, глухе, ротове, смично - щілинне.

Артикуляція в нормі при ізольованому виголошенні.

Губи трохи висунуті вперед. Відстань між різцями (зубами)стиснуті або зближені (2 - 3) мм. У перший момент кінчик язика притиснутий до альвеол - смичка. У другий момент смичка розмикається з вибухом відходить у становище «верхнього»Ш. Бічні краї притиснуті до верхніх корінних зубів, спинка та корінь опущені. Уся мова має форму «чашечки». М'яке небо піднято та закриває прохід у ніс. Голосові зв'язки розімкнені. Можна бачити положення губ, що кінчик язика вгорі та положення бічних країв. Можна сприймати відсутність вібрації і повітряний струмінь як із Ц.

Постановка. Слухо - зоровий аналіз до звуку, неодноразове повторення (Ш має бути без дефектів). Тактильно – вібраційні відчуття. АШ – АЧ (Кінчик язика не у верхніх різців, а у альвеол - просуваємо його далі). Спираємося на характер повітряного струменя. Механічний шлях. На основі Ц, за допомогою зонда, шпателя, пальця. Ц має бути без дефектів. під кінчик язика кладеш шпатель: «Говори Ц – губи не лабіалізовані, а при Ч – лабіалізовані Не поспішати давати букву. Тільки коли можна буде прибрати шпатель.

Види неправильної вимови. "Призубний сигматизм"Ч=Ц. Кінчик мови розмикається і опускається вниз, не зберігаючись у положенні при звуку"Ш".Слухо - зорово + тактильно - вібраційні відчуття при звуку Ш. Заміна Ч на Ш. Кінчик язика не утворює смички з альвеолами, немає поштовхоподібного струменя, тільки суцільна. Ця фонема допустима за скороченою системою фонем, тільки до постановки звуку«Ч». «Свистячий сигматизм»Ч = Ц. Кінчик язика внизу, поштовхоподібну роботу виконує спинка. Ставити наново, але з основі Ц. «Бічний сигматизм». Роздування щік, бризкає слина, працюють бічні краї; кінчик язика утворює змичку або з альвеолами, або з нижніми різцями, або закривають щілину між різцями. Звук ставимо заново.

Автоматизація звуку [Ч]. Правильно промовляємо звук [Ч] у складах. ЧА, ЧО, ЧУ, ЧІ, ЧЕ, ЧА-ЧО, ЧА-ЧУ, ЧА-ЧІ, ЧА-ЧЕ, ЧО-ЧА, ЧО-ЧУ, ЧО-ЧІ, ЧО-ЧЕ, ЧУ-ЧА, ЧУ-ЧО, ЧУ-ЧІ, ЧУ-ЧЕ. Виділяємо ударні склади ЧАЧА, ЧАЧАЧА, ЧАЧА, ЧАЧАЧА, ЧАЧАЧА

Промовляємо звук Ч у словах. ГОДИННИК,ЧУДО, ЧУДОВИЩЕ, ЧУГУН, ЧИСТОТА, ЛЮДИНА, ЧАЩА,ЧУЛОК. Автоматизуємо звук [Ч] між голосними звуками АЧА, ОЧО, УЧУ, ОЧІ, АЧО, УЧА, ОЧА, ОЧУ, АЧУ. Промовляємо звук Ч у словах. Гойдалка, мочалка, свердловин, гойдалки, кочан. Правильно промовляємо звукЧ у поєднанні із згодою ЧВО, ЧВА, ЧЛО, ЧМО, ЧНО, ЧРО, ЧВА, ЧЛА, ЧМА, ЧНА, ЧРА, ЧВУ, ЧЛУ, ЧМУ, ЧНУ. Промовляємо звук Ч у словах. ДОЧКА, КІЧКА, ТОЧКА, НІЧКА ТУЧКА. Промовляємо звукЧ у зворотному складі АЧ, ОЧ, УЧ ЫЧ. Промовляємо звук Ч словах. ДОЧКА, НІЧ, ГРАЧ, КАЛАЧ, ОБРУЧ, М'ЯЧ. Промовляємо звук [Ч] у реченнях. НА ДЕРЕВІ ГРАЧ, У МАМИ ДОЧКА, НАСТУПИЛА НІЧ.

Публікації на тему:

Презентація «Казка про лисицю – руду красу» постановка звуку «С»Жила – була на лісовому узліссі Лисиця – руда краса. І все-таки у неї було добре, та тільки не вміла лисиця вимовляти звук [с]. Сидить вона в.

Індивідуальне заняття "Постановка звуку [Л]" I.Тема заняття: "Поради Михайлу". Робоча тема: "Встановлення звуку [Л]". ІІ. Програмний зміст. Ціль:. постановка звуку [Л] у межах.

Конспект індивідуального логопедичного заняття на тему: «Постановка звуку [Л]» Мета: формування правильної вимови звуку [л] ст.

Конспект індивідуального логопедичного заняття «Постановка звуку [Л]»Тема: «Постановка звуку [Л]» Тип заняття: заняття з оволодіння новими знаннями, вміннями та навичками. Ціль: постановка звуку [Л] Завдання:.

Конспект індивідуального логопедичного заняття «Постановка звуку [щ]»Тема: Постановка звуку [Щ] Мета: 1. Освітні: -закріплювати вміння правильно вимовляє звук [щ]; 2. Корекційні: -Розвиток фонематичного.

Конспект індивідуального заняття «Постановка звуку [Ш]»Конспект індивідуального логопедичного заняття. Тема: Постановка звуку [Ш] Мета: уточнення артикуляції звуку [Ш]; - Постановка звуку;

Конспект містить матеріал з постановки шиплячого звуку Ш- спеціально підібраний комплекс вправ, спрямований на вироблення верхнього підйому мови, описані способи постановки звуку. Заняття проводиться в ітерній ігровій формі

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект індивідуального заняття щодо постановки звуку Ш

Мета заняття: вироблення навички артикуляційного укладу під час проголошення звуку Ш.

Завдання:

Корекційно-освітні:

Формування кінестетичного образу звуку Ш (відчуття становища органів артикуляції);

Формування практичних умінь та навичок користування виправленою (фонетично чистою, лексично розвиненою, граматично правильною) мовою;

Вправа у правильності вимови звуку Ш.

Корекційно-розвиваючі:

Розвиток апарату артикуляції;

Розвиток фонематичного слуху;

Усунення дефектної вимови звуку Ш;

Розвиток граматичного ладу мови;

покращення дрібної моторики.

Виховні:

Виховання інтересу до занять;

Виховання самостійності.

Обладнання: предметні зображення.

Хід заняття

1.Організаційний момент

2. Артикуляційна гімнастика

Статичні підготовчі вправи для мови

«Ковшик»

Широко рота відкриваємо,

Краєчки піднімаємо,

Язичок - баловничок,

Спинку низько опускає.

Дуже він на ківш схожий,

В нього воду вилити можна,

Тримай воду, не поспішай,

Ковшик усім свій покажи.

Динамічні вправи для мови

«Годинник»

Відпочив і потягнувся,

Ліворуч, праворуч повернувся,

Ось так: тик-так, тик-так.

«Почистимо зуби»

Відкрийте рот, посміхніться,

Свої зубки покажіть,

Чистимо верхні та нижні,

Вони ж у нас не зайві.

«Гармошка»

На гармошці щоб зіграти,

Потрібно щелепу опускати,

Язичок не відриваємо,

Дуже добре граємо.

Жила на світі дівчинка Маша. Вона дуже любила тварин. І ось одного разу, збираючи у лісі гриби, вона зустріла Михайла Потаповича. Ведмідь зрадів такій зустрічі та посміхнувся («Посмішка»). Він був дуже гостинний і, звичайно ж, запросив Машу до себе на млинці («Млинець»). Вони пили чай із варенням («Смачне варення»). А млинці Мишко поклав у гарну чашечку («Чашечка»). Маші дуже сподобалося в гостях, і у відповідь вона пригостила Михайла Потаповича грибами (Грибочок). А сусідська білочка відвезла Машу додому до бабусі та дідуся. Вона так спритно скакала доріжками, що замінила Маші конячку («Коника»). Маша й не помітила, як опинилася вдома.

3. Постановка звуку.

1-й спосіб При губно-зубному сигматизмі, дитині важко переключитися зі звичного вимови звуку на правильне. А якщо ще й вуздечка під'язична коротка і вправа "чашечка" не дається, діє такий спосіб.

Нам знадобиться дерев'яний шпатель.

Просимо дитину посміхнутися, висунути мову – млинець. Кладемо під язик шпатель, піднімаємо їм язик і натискаємо, забираючи язик у рот. Виходить така пасивна "чашечка", до того ж губи "заблоковані" і не складаються у звичну для дитини позу. Тепер просимо сильно подути ротом. Виходить звук, близький до Ш.

2-й спосіб При цьому звуку кінчик язика піднято до верхніх альвеол, а краї його притиснуті до корінних зубів. Між кінчиком язика та альвеолами зберігається невелика відстань. Губи утворюють овал, оголюючи зуби. Між зубами відстань дорівнює приблизно 2-5 мм. Теплий повітряний струмінь повітря йде посередині язика на його кінчик. Голос у своїй не бере участі. Виникає шиплячий звук: ш-ш-ш.

Щоб дитина відчувала підняття кінчика язика вгору, можна заздалегідь провести наступні вправи: «дзвіночок» – ля-ля-ля, «молоточок» – д-д-д та «паровозик» – ч-ч-ч. При виконанні вправ "молоточок" і "паровозик" кладемо на нижні зуби олівець діаметром близько одного сантиметра, а на нього язичок і просимо дитину при цьому постукати кінчиком язика по верхніх альвеолах. При цьому дитина обов'язково сильно дме на кінчик язика, не зупиняючись. А потім поступово «паровозик» уповільнювати – ч-ч і довше тягнути звук «Ч», який має перейти до «Ш». Починаємо наслідувати сердитий гусь: «шшшшшшш», одночасно виконуючи фігурку.

4. Аналіз артикуляції

В якому положенні губи?

В якому положенні є зуби?

Де знаходиться кінчик мови?

Де є краї мови?

Який струмінь повітря виходить із рота?

(Кінчик язика піднімається до верхніх зубів, але не притискається до них; краї ж язика стосуються верхніх бічних зубів. Губи злегка округлені, струмінь повітря, що видихається, відчувається як тепла. Верхні і нижні зуби зближені. Голосові зв'язки розімкнені, струмінь видихуваного повітря вільно проходить. .)

5. Закріплення ізольованого вимовлення звуку

Коли Маша гуляла лісом, вона помітила, як шаруділо осіннє листя: Ш-Ш-Ш-Ш. (Листя розкладені по підлозі, на кожен крок видається шелест: Ш-Ш-Ш). Пройди по листочках, і уяви, що ти теж опинилася в осінньому лісі.

6. Розвиток фонематичного слуху

А зараз ми пограємось у гру «Мисливець». Як тільки почуєш звук Ш, одразу лови його - плескай у долоні:

М-Ш-К-Ш-Т-Н-Ш-Д-П-Ш-Ц-С-Ш

7. Домашнє завдання

Придумай якнайбільше слів, де звук Ш чується:

На початку слова;

У середині слова;

Наприкінці слова.

8.. Підсумок заняття.

Сьогодні на занятті ти побував в осінньому лісі, зустрів Машу і Ведмедя і навчився шарудити, як шарудить осіннє листя і це здорово в тебе вийшло! З яким звуком ти познайомився?Звук Ш-приголосний, глухий, твердий. Парного йому м'якого звуку російською немає. Ти сьогодні дуже старався, молодцю!